Młodzi zawodnicy dzięki piłce nożnej mogą nie tylko spełniać swoje marzenia, ale również zmieniać życie!
Projekt Futbol Plus ma na celu stworzenie i wspieranie ogólnopolskiej sieci bezpłatnych akademii piłkarskich dla dzieci i młodzieży z różnymi rodzajami niepełnosprawności (fizycznymi oraz intelektualnymi). Projekt wspiera organizację regularnych treningów oraz rozgrywek dla osób do tej pory wykluczonych.
– To już kolejny rok, gdy próbujemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców z naszym projektem Futbol Plus. Dzięki Kampanii “Graj z nami” po raz kolejny jest to możliwe. W ostatnich latach bardzo mocno “budowaliśmy” piłkę dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Dzisiaj mamy kilkadziesiąt klubów w całej Polsce, ponad tysiąc zawodników, a w ciągu dwunastu miesięcy rozegraliśmy ponad siedemnaście turniejów, stojących na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym – mówi Mateusz Widłak, Prezes Stowarzyszenia Amp Futbol Polska.
Stowarzyszenie wykorzystuje pozytywne doświadczenia z rozwijania i promowania w Polsce ampfutbolu. Działania kieruje do znacznie szerszej grupy osób z niepełnosprawnościami. Doświadczenia wskazują, że piłka nożna jest w Polsce jednym z najlepszych nośników do przeprowadzania zmian społecznych i taką zmianę chce też przeprowadzić projekt Futbol Plus.
– Myślę, że należy się tym dzieciom wsparcie. Futbol Plus pokazuje, że można wziąć dzieci z domu, grać w piłkę, świetnie się bawić i rehabilitować. Dzięki temu można mieć też styczność z osobowościami ze świata futbolu. Bardzo chcę wspierać te inicjatywy i strasznie tym dzieciakom kibicuję – mówi Marcin Oleksy, reprezentant Polski w ampfutbolu i zdobywca Nagrody Puskasa za najpiękniejszą bramkę 2022 roku.
A piłka nożna to pasja wielu młodych ludzi. Futbol Plus ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej oraz społecznej dzieci i ich rodzin. W czasie treningów i rozgrywek, dzieci łączone są w grupy i drużyny, uwzględniając ich stopień sprawności, co umożliwia im rywalizację na odpowiednim dla nich poziomie.
– Mamy nadzieję, że dzięki kampanii zdobędziemy nie tylko nowych trenerów, zawodników oraz wolontariuszy, ale również kibiców tej piłki! Bo piłkarze w naszych drużynach naprawdę na to zasługują i udowodniają, że futbol może zmienić życie – mówi Mateusz Widłak.
Jednym z punktów Kampanii był turniej Futbol Plus. W dniach 7-8 grudnia jego kolejna edycja odbyła się w Warszawie. I choć nie wynik jest w nim najważniejszy, niesie on za sobą ogromne możliwości.
– Przyjeżdżamy na turnieje Futbol Plus i uczestniczymy od niemalże dwóch lat. My powstaliśmy w dużej mierze po to, żeby w tym projekcie brać udział i pomagać w jego rozwoju. Widzimy jak się rozrasta, coraz więcej twarzy widzimy na turniejach – mówi Dominik Kulas, trener Strefy Futbolu Olsztyn.
– Jestem kibicem Radomiaka Radom od dziewięciu lat. Cieszę się, że otworzyła się sekcja Futbol Plus i dzięki temu mogę wziąć udział w turnieju i reprezentować barwy mojego ukochanego klubu. Nasza drużyna łącznie liczy ponad 200 osób. Nikogo nie zostawiamy. Jesteśmy jak rodzeństwo – kończy Dawid Kacperczyk, zawodnik Radomiaka, który na co dzień porusza się na wózku.
Kampania współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.