HomePiłka nożnaIO 2024: Koncert gospodarzy. Francja bez porażki melduje się w ćwierćfinale

IO 2024: Koncert gospodarzy. Francja bez porażki melduje się w ćwierćfinale

Gospodarze Igrzysk Olimpijskich 2024 – Francuzi wygrali 3:0 z Nową Zelandią w swoim ostatnim meczu grupowym. Tym samym Les Bleus z kompletem zwycięstw awansowali do 1/4 finału.

Mateta Nowa Zelandia

Francja wygrywa grupę A

Francja przystąpiła do ostatniego meczu w grupie A po dwóch zwycięstwach (3:0 z USA i 1:0 z Gwineą). Z kolei Nowozelandczycy po dwóch kolejkach mieli na swoim koncie wygraną (2:1 z Gwineą) oraz porażkę (1:4 z USA).

Spotkanie na Stade Velodrome lepiej rozpoczęli gospodarze, ponieważ w 19. minucie do siatki trafił kapitan – Jean-Philippe Mateta. Napastnik Crystal Palace wykorzystał błąd rywali, którzy podali mu piłkę i pokonał Alexa Paulsena. Po zmianie stron na groźniejszy atak zdecydowali się podopieczni Darrena Bazeleya. W 52. minucie Matthew Garbett uderzył sprzed pola karnego, a piłka nieznacznie minęła prawy słupek bramki Obeda Nkambadio. Trójkolorowi zadali dwa szybkie ciosy na przestrzeni 72. i 74. minuty. Najpierw gola strzelił Desire Doue. Następnie w jego ślady poszedł Arnaud Kalimuendo. Wychowanek PSG przedryblował rywali i lekkim, ale zarazem precyzyjnym uderzeniem ustalił wynik spotkania. Francuzi w 1/4 finału zagrają z Argentyną (2 sierpnia, 21:00).

Nowa Zelandia – Francja 0:3 (0:1)
Bramki: 19. Mateta, 72. Doue, 74. Kalimuendo
Żółte kartki: Kelly-Heald
Skład Nowej Zelandii: Paulsen – Bindon, Surman, Boxall, Sutton – Bell, Garbett – van Hattum , Singh, Kelly-Heald – Waine
Skład Francji: Nkambadio – Magassa, Lukeba, Matsima – Doue, Diouf, Lepenant, Locko – Cherki – Mateta, Kalimuendo