HomeInne sportyKaraś zawieszony na wiele lat? Wyrok może być bezlitosny!

Karaś zawieszony na wiele lat? Wyrok może być bezlitosny!

Źródło: TVP Sport / Kanał Sportowy

Aktualizacja:

Robert Karaś miesiąc temu pobił rekord świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana, ale ponownie w jego ciele znaleziono zakazane substancje. Pozytywny wynik testu antydopingowego tym razem może zakończyć się bezlitosnym wyrokiem komisji. – Grozi mu nawet do 8 lat zawieszenia – powiedział Michał Rynkowski, szef POLADA, w rozmowie z TVP Sport.

Robert Karaś

Robert Karaś / fot. PressFocus

W lutym 2024 roku Robert Karaś startował w zawodach Florida ANVIL Ultra Triathlon. Polak okazał się bezkonkurencyjny i pobił rekord świata o ponad siedem godzin. Niestety dla ultratriathlonisty ponownie w jego organizmie znaleziono zakazane substancje. Tym razem chodziło o drostanolon oraz klomifen.

Otrzymałem informacje z USADA, że w moim organizmie nadal znajdują się pozostałości substancji, które wykryto u mnie po zawodach w Brazylii – przekazał Karaś w mediach społecznościowych.

Wiele lat zawieszenia?

Tłumaczenia zawodnika nie do końca przekonują szefa Polskiej Agencji Antydopingowej (red. POLADA). – Można wątpić w jego wyjaśnienia, dla przykładu ta pierwsza zakazana substancja utrzymuje się w organizmie do 30 dni – zdradził w rozmowie z Radio Zet.

Co więcej, nie była to pierwsza wpadka dopingowa Karasia. Jak może się to zakończyć? Ponowny wynik pozytywny może zostać zinterpretowany przez agencje antydopingowe jako recydywa. W takim wypadku kara zawieszenia powinna być zdecydowanie surowsza.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest fakt czy agencja potraktuje to naruszenie jako drugie, czy jako pierwsze? Jeśli zostanie potraktowane jako drugie, a możliwe że takim tropem pójdzie USADA, zawodnikowi grozi 8 lat dyskwalifikacji – analizował sprawę Rynkowski dla TVP Sport.

https://kanalsportowy.pl/inne-sporty/karas-ponownie-zlapany-na-dopingu/

Jak zwykle w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku zawodnik ma prawo skorzystać z możliwości przebadania próbki B. Jeśli wynik zostałby potwierdzony, Polak nie mógłby liczyć na okoliczności łagodzące… choć w takiej sytuacji pewnie również ciężko na takie liczyć. Wszystko w rękach komisji antydopingowej analizującej sprawę i interpretacji aktualnej sytuacji zawodnika.

Kategorie:

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Xabi Alonso po porażce w finale Ligi Europy: To był zły dzień
Gasperini pęka z dumy po finale Ligi Europy. “Nie chodzi o to, że wygraliśmy, ale o to jak to zrobiliśmy!”
Atalanta kończy niesamowitę serię Bayeru. Pierwsza porażka w sezonie
Niesamowity Ademola Lookman. Swoim występem w finale Ligi Europy przeszedł do historii!
Atalanta wygrywa Ligę Europy! Hat-trick Lookmana przerywa serię Bayeru Leverkusen [WIDEO]
Harry Kane z urazem przed EURO 2024. Selekcjoner reprezentacji Anglii komentuje
Co za mecz Atalanty w finale Ligi Europy z Bayerem! Lookman kompletuje hat-tricka [WIDEO]
Bayern Monachium blisko transferu skrzydłowego z Bundesligi!
Ceniony trener odmówił Chelsea. Czeka na ofertę z innego klubu!
Jest decyzja Milanu w sprawie Stefano Piolego. Wkrótce oficjalne ogłoszenie