HomeExtraIga Świątek, Robert Lewandowski czy Adam Małysz. Kto najlepszym polskim sportowcem XXI wieku?

Iga Świątek, Robert Lewandowski czy Adam Małysz. Kto najlepszym polskim sportowcem XXI wieku?

Źródło: Kanał Sportowy

Aktualizacja:

Tuż po zwycięstwie Igi Świątek na Wimbledonie w mediach i mediach społecznościowych odżyła dyskusja na temat najlepszego polskiego sportowca XXI wieku. Przez lata uważano za niego Adama Małysza, później mówiło się o Robercie Lewandowskim, a teraz część osób wskazuje Igę Świątek. Jest jeszcze kilku pretendentów do tego miana. Podsumowaliśmy ich osiągnięcia!

MARCIN CHOLEWINSKI/ NEWSPIX.PL/Krzysztof Porebski / PressFocus /NEWSPIX.PL

Gdyby nie Adam Małysz w Polsce skoki narciarskie mogły nie być aż tak popularne. “Orzeł z Wisły” osiągnął w sporcie niemal wszystko – zabrakło mu tylko złota olimpijskiego. Te i to aż trzykrotnie zdobył Kamil Stoch, co również sprawia, że możemy rozpatrywać go jako jednego z czołowych sportowców Polski tego stulecia. Anita Włodarczyk to jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek. Robert Lewandowski to jeden z najlepszych piłkarzy świata, choć w kolekcji nie ma Złotej Piłki. A Iga Świątek w tenisie osiągnęła już tak wiele, że śmiało możemy mówić o niej jako o legendzie.

Kto jest najlepszym polskim sportowcem XXI wieku? To pytanie ponownie narodziło się w ostatnich dniach po triumfie Igi Świątek na Wimbledonie. I choć dla każdego odpowiedź będzie inna, to postanowiliśmy pomóc Wam w wyborze. Oto pięć naszym zdaniem najlepszych sportowców z Polski w tym stuleciu i ich sukcesy – kolejność przypadkowa.

Adam Małysz – skoki narciarskie

“Już nie będzie Adama Małysza na kolejnych mistrzostwach świata. Pożegnanie Adama z mistrzostwami świata. Sześć medali – cztery złota, jeden srebrny i jeden brązowy. Kilkanaście lat startów, fenomen sportowy, powtarzalność startów przez lata, przez dekadę (…). Co tydzień siadaliśmy jak do telenoweli, żeby oglądać tę rywalizację. Fenomen socjologiczny. Ileż rzeczy można było mu przypisać podczas tej kariery – że można w życiu wygrać bez żadnych układów, że jest człowiekiem rzetelnym i posłańcem dobrej wiadomości i nadziei. Fenomen społeczny. My dzięki tym transmisjom żyliśmy życiem zastępczym. Był powodem wielkiej zbiorowej radości. Dał nam wiele, bardzo wiele” – te słowa Włodzimierza Szaranowicza z ostatniego występu Małysza na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku przeszły do annałów polskiego sportu. W laudacji komentator idealnie podsumował lata startów Małysza. 

Skoczek był nie tylko sportowcem wybitnym – 39 zwycięstw w karierze w Pucharze Świata, cztery Kryształowe Kule, sześć medali mistrzostw świata czy cztery medale olimpijskie to tylko niektóre z jego wielkich sukcesów – był także kimś w rodzaju ambasadora polskiego sportu. Stał się prawdziwym symbolem odrodzenia sportu w naszym kraju na przełomie wieków. I tak jak Papież Jan Paweł II wprowadzał Kościół w trzecie tysiąclecie, tak i Adam Małysz swoimi sukcesami przeprowadził nas – Polaków – z XX do XXI wieku. 

To niewątpliwie jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii i jeden z najwybitniejszych polskich sportowców. Przez lata uważamy za najwybitniejszego w XXI wieku.

Kamil Stoch – skoki narciarskie

W zestawieniu najwybitniejszych polskich sportowców obecnego tysiąclecia nie mogło zabraknąć Kamila Stocha. To w końcu trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski – dwa złote medale wywalczył w 2014 roku w Soczi, a kolejny dorzucił w 2018 roku w Pjongczang. Zresztą w 2022 roku w Pekinie również było blisko do medalu, ale ostatecznie Stoch ukończył zmagania na czwartym i szóstym miejscu. Ma także brąz drużynowy z Pjongczang.

Oprócz medali olimpijskich Stoch ma w dorobku również sześć medali mistrzostw świata, trzy mistrzostw świata w lotach, dwie Kryształowe Kule oraz trzy zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. W sezonie 2017/18 powtórzył wyczyn Svena Hannawalda i wygrał wszystkie cztery konkursy turnieju jako drugi skoczek w historii.

Kamil Stoch to postać wybitna. Kiedy w styczniu z kamerami Kanału Sportowego odwiedziliśmy “Kamiland”, czyli jego muzeum w Zakopanem, na własnych oczach przekonaliśmy się, ile on w życiu osiągnął.

A przed nim jeszcze jeden sezon profesjonalnych startów. Zapowiedział niedawno, że po sezonie 2025/26 zakończy sportową karierę. Kto wie, czy nie zakończy jej na przykład medalem na igrzyskach we Włoszech?

Iga Świątek – tenis

Polska miała w przeszłości wiele bardzo dobrych tenisistek – na czele z Agnieszką Radwańską. To jednak Iga Świątek jest najwybitniejsza. W wieku 24 lat ma w tenisie status prawdziwej legendy. Zwyciężając ostatni Wimbledon tylko potwierdziła, że po miesiącach niepowodzeń, jest w stanie się odrodzić i wrócić na szczyt.

Świątek już jako juniorka była wyróżniającą się zawodniczką. Wygrała juniorski Wimbledon, a później przyszły pierwsze sukcesy seniorskie. W 2020 roku sięgnęła po pierwszy w karierze triumf w turnieju WTA i uczyniła to od razu na Wielkim Szlemie. 10 października 2020 roku zwyciężyła po raz pierwszy na kortach Rolanda Garrosa. W kolejnych miesiącach dokładała kolejne zwycięstwa. Łącznie w karierze ma 23 wygrane turnieje WTA – w tym sześć wielkoszlemowych. Do tego przez 125 tygodni była liderką rankingu WTA, a obecnie zajmuje trzecie miejsce. Ma również na koncie medal olimpijski wywalczony w Paryżu. 

Iga Świątek dziś jest jedną z najwybitniejszych postaci tenisa – wymienia się ją obok tych największych na czele z Martiną Navratilovą, Steffi Graff czy Sereną Williams. To z pewnością wielka duma dla Polki i jej kibiców, a przecież Iga ma przed sobą jeszcze wiele lat grania.

Dziś wielu wymienia właśnie Igę jako najlepszego polskiego sportowca XXI wieku. Bo tak jak bez Małysza nie byłoby popularności skoków w Polsce, tak i pewnie bez Świątek tenis nie byłby aż tak popularny nad Wisłą.

Robert Lewandowski – piłka nożna

Kiedy rozmawiamy o najlepszych polskich sportowcach ostatnich lat, nie możemy pominąć Roberta Lewandowskiego. To jedna z legend piłki nożnej, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego sportu. Śmiało możemy postawić go obok Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. To prawdziwy gigant, a ostatni sezon potwierdził, że mimo upływających lat wciąż potrafi być na szczycie. 

Lewandowski może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Zarówno zespołowymi, jak i indywidualnymi. Dziesięć razy został mistrzem Niemiec, dwa razy mistrzem Hiszpanii, a raz zdobył mistrzostwo Polski. Ma na koncie również wiele krajowych Pucharów zarówno w Niemczech, jak i Hiszpanii, ale też triumf w Lidze Mistrzów w sezonie 2019/20. Dwanaście razy wybierano go piłkarzem roku w Niemczech. Ma na koncie łącznie 19 tytułów króla strzelców w przeróżnych rozgrywkach. A to tylko niektóre z jego największych osiągnięć.

O tym, że Lewandowski to postać wybitna wiadomo nie od dziś. Chyba wszyscy kibice futbolu w Polsce pamiętają jego słynne cztery bramki przeciwko Realowi Madryt w Lidze Mistrzów, czy pobicie rekordu Gerda Muellera w Bundeslidze. Postać absolutnie wybitna, czarująca na boisku. I choć można mu zarzucić brak sukcesu reprezentacyjnego, to nie zmienia to faktu, że Lewandowski jest jednym z najwybitniejszych polskich sportowców w historii.

Anita Włodarczyk – rzut młotem

Jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek w historii. Można śmiało stawiać ją obok Ireny Szewińskiej i Roberta Korzeniowskiego. Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młodem – z Londynu, Rio de Janeiro oraz Tokio. Do tego należy dołożyć czwarte miejsce przed rokiem w Paryżu – w wieku 39 lat i po licznych kontuzjach. Jedna z gigantek w swojej dyscyplinie. Dyscyplinie, która nie cieszy się zbyt dużą popularnością i pewnie dlatego dziś sukcesy Anity nie są aż tak doceniane jak osiągnięcia Lewandowskiego czy Świątek.

Włodarczyk oprócz trzech złotych medali olimpijskich ma na koncie również wiele sukcesów na mistrzostwach świata czy Europy. Cztery razy została mistrzynią globu, a do tego dołożyła sześć medali na czempionacie Starego Kontynentu. W 2016 roku została wybrana najlepszym sportowcem Polski. Rekordzistka świata w rzucie młotem. Właśnie w 2016 roku osiągnęła wynik – 82,98 m. To rezultat ponad dwa metry lepszy od drugiego najlepszego wyniku w historii młota.

Włodarczyk stała się ambasadorką polskiej lekkiej atletyki na świecie. Przyczyniła się również do popularyzacji dyscypliny. 

Dziś kandydatów do miana najlepszego polskiego sportowca XXI wieku jest wielu. Oprócz powyższej piątki w zestawieniu śmiało można by umieścić również Roberta Kubicę czy Justynę Kowalczyk. Oni również rozsławiali i rozsławiają po dzień dzisiejszy Polskę na arenie międzynarodowej.



Kategorie:

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Iga Świątek, Robert Lewandowski czy Adam Małysz. Kto najlepszym polskim sportowcem XXI wieku?
Nowy Carvajal, choć po drugiej stronie. Dlaczego Real wydał fortunę na Carrerasa?
Krzysztof Kubica: Rafał Kurzawa to osoba, której nie da się nie lubić. Czekamy na start sezonu! [WYWIAD]
Na przekór populizmom. Kibicowaniem pomożemy rozwijać żeńską piłkę [KOMENTARZ]
Tomasz Adamek zdradza plan na walkę z Roberto Soldiciem!
Nowy trend w Ekstraklasie! Egzotyczne transfery coraz powszechniejsze
Marcin Kamiński zdradził kulisy dołączenia do Wisły. To zdecydowało [WYWIAD]
Oto pierwszy rywal Legii Warszawa w Lidze Europy! “Musi wspiąć się na wyżyny”
Sztuczna inteligencja wkroczyła w świat piłki nożnej! Oto przyszłość futbolu!
Zlatan Ibrahimović był na celowniku seryjnego mordercy. Ależ miał szczęście…