Ekstraklasa. Przepis o młodzieżowcu pomaga wyławiać talenty
Ekstraklasa od kilku lat funkcjonowała z przepisem o młodzieżowcu. To oznaczało, że kluby musiały w całym sezonie “wyrobić” konkretną liczbę minut rozegranych przez młodzieżowców. W sezonie 2024/25 był to limit 3000 minut, a kluby, które niewypełniły tych minut, otrzymają karę finansową. W minionych rozgrywkach za młodzieżowców uznawano piłkarzy urodzonych w 2003 roku i młodszych.
Od sezonu 2025/26 przepis o młodzieżowcu ulegnie całkowitej transformacji. Nie będzie już obowiązku wypełniania przez kluby żadnego limitu. W zamian za to, kluby stawiające na młodzieżowców (w kolejnym sezonie na zawodników urodzonych w 2004 roku i młodszych – przyp. red) będą nagradzane przez PZPN nagrodami finansowymi. Z kolei Pro Junior System zostanie zmieniony przez program Młodzieżowiec 2.0.
W ostatnich latach na przepisie o młodzieżowcu skorzystało wielu młodych Polaków. Mowa chociażby o reprezentantach Polski Kacprze Kozłowskim, Kacprze Urbańskim czy Jakubie Kałuzińskim. Oni dzięki przepisowi otrzymywali swoje szanse i zapracowali na transfery. Ale dotyczy się to także wielu innych zawodników m.in. Antoniego Kozubala, Michała Gurgula czy Mariusza Fornalczyka.
Ekstraklasa. Oto najlepsi młodzieżowcy sezonu 2024/25
W zakończonym w sobotę sezonie młodzieżowcy wielokrotnie odgrywali ważne role w swoich zespołach. Postanowiliśmy wybrać najlepszą jedenastkę młodzieżowców minionych rozgrywek. Braliśmy pod uwagę Polaków urodzonych w 2003 roku i młodszych i grających we wszystkich klubach naszej Ekstraklasy.
Bramkarz: Kacper Trelowski (2003, Raków Częstochowa)
22-letni bramkarz Rakowa był prawdziwym liderem swojej drużyny. Zachował najwięcej czystych kont w całej lidze – w 17 spotkaniach, a więc dokładnie w połowie, nie puścił ani jednego gola. Nominowany do tytułu bramkarza sezonu. Powalczy o tytuł ze Sławomirem Abramowiczem, Valentinem Cojocaru, Bartoszem Mrozkiem i Frantiskiem Plachem. Trelowski zanotował w ciągu roku niesamowity progres. W zeszłym sezonie był wypożyczony do Śląska, gdzie nie łapał się do składu, a teraz jest jednym z najlepszych w lidze!
Prawy obrońca: Filip Luberecki (2005, Motor Lublin)
20-letni zawodnik Motoru występuje głównie na lewej stronie, ale na potrzeby tej jedenastki ustawiliśmy go na prawej obronie. Młodzieżowiec rozegrał w tym sezonie 28 spotkań i zanotował asystę. Zapracował na nowy kontrakt w Lublinie. Był jedną z wyróżniających się postaci zespołu Mateusza Stolarskiego.
Środkowy obrońca: Jan Ziółkowski (2005, Legia Warszawa)
Jedno z największych objawień zakończonego właśnie sezonu Ekstraklasy. Młodzieżowy reprezentant Polski rozegrał 19 spotkań ligowych i zdobył jedną bramkę – przeciwko Lechii Gdańsk. Wielokrotnie pokazywał na boisku, że jest ważną postacią zespołu. Latem zagra prawdopodobnie na młodzieżowych mistrzostwach Europy i może jeszcze poprawić swoją pozycję na rynku.
Środkowy obrońca: Michał Gurgul (2006, Lech Poznań)
Występował zarówno na środku, jak i boku obrony. Ma na koncie 30 spotkań ligowych. Swoją dobrą postawą na boisku w listopadzie zapracował na powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski! W wieku 19 lat został właśnie mistrzem Polski!
Lewy obrońca: Igor Drapiński (2006, Piast Gliwice)
31 występów na koncie w tym sezonie. Kluczowa postać Piasta Gliwice. Zyskał zaufanie Aleksandara Vukovicia i odpłacił się wieloma bardzo dobrymi występami. 20-latek może zapracować na powołanie na młodzieżowe Euro.
Defensywny pomocnik: Mateusz Kowalczyk (2004, GKS Katowice)
GKS Katowice wypożyczył 21-latka z Brondby po awansie do Ekstraklasy i chyba nikt w Katowicach tego ruchu nie żałuje. Był prawdziwym liderem i jednym z najbardziej wyróżniających się pomocników całej Ekstraklasy. W 31 meczach ligowych zdobył trzy gole i zanotował sześć asyst. Prawdziwy szef.
Lewoskrzydłowy: Mariusz Fornalczyk (2003, Korona Kielce)
30 spotkań, cztery bramki i cztery asysty. Do tego niezwykle wyróżniająca się postać na tle innych rywali. Lider Korony. Swoim udanym sezonem, a zwłaszcza wiosną, może zapracować na transfer. Jego pozyskaniem interesuje się wiele klubów m.in. Widzew Łódź. Latem zagra prawdopodobnie na młodzieżowym Euro i dobrymi występami może przyciągnąć kolejnych zainteresowanych!
Defensywny pomocnik: Antoni Kozubal (2004, Lech Poznań)
Kończy sezon z kompletem 34 występów ligowych! Dorzucił gola i pięć asyst. Jego dobre występy nie umknęły Michałowi Probierzowi, który dał mu szansę debiutu w reprezentacji. Został mistrzem Polski. I był jednym z architektów mistrzostwa Lecha.
Ofensywny pomocnik: Kacper Łukasiak (2003, Pogoń Szczecin)
Podstawowy zawodnik “Portowców”. W 30 meczach zdobył dwie bramki i zanotował cztery asysty. Kiedy wchodził z ławki, potrafił odmienić losy meczu!
Prawoskrzydłowy: Oskar Pietuszewski (2008, Jagiellonia Białystok)
Prawdziwe odkrycie ostatniego sezonu! W 15 meczach ligowych zdobył bramkę i zanotował asystę. Zapracował na nowy kontrakt. To jeden z największych talentów polskiej piłki. A mówimy przecież o 16-latku!
Napastnik: Patryk Paryzek (2006, Pogoń Szczecin)
19-latek ma na koncie 23 występy. Zdobył jedną bramkę. Wielokrotnie pokazywał się z dobrej strony wchodząc z ławki. Dodatkowo nie miał zbyt dużej konkurencji, jeśli chodzi o młodych napastników w polskiej lidze.

Ekstraklasa. Ci młodzieżowcy również się wyróżniali
Poza powyższymi zawodnikami wytypowaliśmy jeszcze kilka innych wyróżniających się nazwisk w Ekstraklasie. Mogliby oni stworzyć ławkę rezerwowych naszych młodzieżowców. Na pozycję bramkarza wytypowaliśmy Sławomira Abramowicza. Z kolei z pola wyróżniali się: Maxi Oyedele (2004, Legia Warszawa), Dominik Sarapata (2007, Górnik Zabrze), Wojciech Mońka (2007, Lech Poznań), Ariel Mosór (2003, Raków Częstochowa), Tomasz Neugebauer (2003, Lechia Gdańsk), Hubert Zwoźny (2003, Korona Kielce), Tomasz Pieńko (2004, Zagłębie Lubin), Filip Rózga (2006, Cracovia).

Wielu z piłkarzy, których wyróżniliśmy latem będzie miało szansę zagrać na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Niebawem poznamy powołania Adama Majewskiego. Turniej rozpocznie się 11 czerwca, a zakończy 28 czerwca.