HomeInne sportyTyle kosztowały Igrzyska Olimpijskie dla Polaków! Minister Sportu ujawnia

Źródło: Sławomir Nitras/X

Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras, ujawnił kwotę przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Pokazał zestawienie, które ukazuje, ile dany Związek Olimpijski otrzymał pieniędzy od budżetu państwa.

Sławomir Nitras

10 medali dla Polski

Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu Polska zdobyła w sumie 10 medali – jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych. W klasyfikacji medalowej uplasowaliśmy się na 42. miejscu. Wyżej od nas znalazły się m.in. reprezentacje z Hong Kongu, Bahrajnu czy Kuby.

Wynik z francuskiej stolicy jest gorszy niż rezultat z ostatnich igrzysk. W Tokio w 2021 roku Polska zdobyła 14 medali, w tym aż 4 złote.

Finansowy bilans Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras w poniedziałkowy poranek podzielił się z kibicami statystykami finansowymi dotyczącymi przygotowań Biało-Czerwonych do zmagań w Paryżu.

W latach 2022-2024 Ministerstwo Sportu i Turystyki i Spółki Skarbu Państwa wsparły Polski Komitet Olimpijski łączną kwotą 92 163 180 złotych. Związki Olimpijskie natomiast w tym samym okresie zostały dofinansowane sumą 785 659 000 złotych.

Ile otrzymały związki?

Ze wszystkich związków, najwięcej otrzymał ten lekkoatletyczny, bo aż niecałe 75 milionów złotych. Do Paryża pojechało łącznie 59 zawodników. Medal przywiozła tylko Natalia Kaczmarek. Polska zdobyła brązowy krążek.

Na drugim miejscu plasuje się Polski Związek Kajakowy, którzy został wsparty kwotą nieco przekraczającą 42,5 miliona złotych. Do stolicy Francji udało się 15 sportowców, do Polski wrócił jeden medal. Klaudia Zwolińska zdobyła srebro w górskiej wersji tego sportu.

Na ostatnim miejscu podium plasuje się Związek Towarzystw Wioślarskich. Otrzymał on 39 milionów złotych. Medal zdobyła czwórka podwójna w składzie Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski.

Najwięcej medali Polacy zdobyli w dyscyplinie wspinaczki sportowej. Aleksandra Mirosław wróciła ze złotem, a Aleksandra Kałucka zdobyła brązowy medal. Polski Związek Alpinizmu na przygotowania do IO w Paryżu otrzymał od państwa nieco ponad 4,5 miliona złotych.

Kolejne Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2028 roku w Los Angeles.

Legenda sportu obserwuje Lewandowskiego! Niespodziewany gość na trybunach w Monako