Trudno o bardziej rozpieszczonego kibica, niż kibica z Arabii Saudyjskiej, który 2025 rok zaczął od Superpucharu Hiszpanii oraz Włoch. Jeśli jednak saudyjski fan akurat piłki nie lubi, to może rzucić okiem na Formułę 1, gdzie na spektakularnym torze Jeddah Corniche Circuit ścigają się najlepsi kierowcy świata. Z bliska można też śledzić najlepszych golfistów (LIV Golf) i tenisistów (Rijad – będzie organizatorem WTA Finals do 2026 r.). Metą obranej drogi przez Arabię Saudyjską ma być mundial w 2034 roku. Ale piłkarskie mistrzostwa dopiero za niemal dekadę, a już w najbliższy weekend czeka nas kolejne święto. W Rijadzie odbędzie się gala boksu, jakiej jeszcze nie było. Napakowana gwiazdami do granic możliwości.
Turki spełnia marzenia kibiców boksu
Ileż to czasu fani boksu narzekali, że najlepsi pięściarze prawie w ogóle ze sobą nie rywalizują. Kibice domagali się wielkich walk (np. starcia Anthony’ego Joshui z Deontayem Wilderem), ale ciągli musieli obejść się smakiem, bo promotorzy nie potrafili się dogadać. W ostatnich latach sytuacja się jednak zmieniła. Ostatnie najgłośniejsze walki zawdzięczamy Turkiemu Alalshikhowi, przewodniczącemu saudyjskiego Generalnego Urzędu ds. Rozrywki. To właśnie dzięki petrodolarom Saudyjczyków udało się reanimować boks. W grudniu 2024 r. w Rijadzie oglądaliśmy wielki rewanż Ołeksandra Usyka z Tysonem Furym, w którym Ukrainiec ponownie wygrał.
A już w sobotę czeka nas kolejna wielka gala. Czeka nas siedem starć o mistrzostwo świata. Powtórzmy: siedem! Kulminacją wieczoru będzie starcie rewanżowe Artura Beterbieva z Dimitrrim Bivolem, w którym ten pierwszy będzie bronił pasów IBF, IBO, WBC i WBO. Taka gala jest możliwa, bo Turki, a raczej jego pieniądze, sprawiły, że dogadali się między sobą najwięksi promotorzy jak: Bob Arum (Top Rank), Tom Browna (TGB Promotions), Oscar De La Hoya (Golden Boy Promotions), Eddie Hearn (Matchroom Boxing), Benjamin Shaloma(Boxxer) czy Frank Warren (Queensberry Promotions).
– W USA wydarzenia PPV opierają się na głównej walce. Tu według rozkładu ma to trwać 8 godzin i 15 minut. W Stanach wydarzenia zamykają się do trzech godzin – przypomina Przemysław Garczarczyk, jeden z ekspertów Kanału Sportowego.
– Widzieliśmy w historii gale z kilkoma walkami o tytuły. To, co cechuje gale Turkiego, to nieprzewidywalność wyników i walki 50/50. Starcia absolutnej, światowej czołówki – dodał Janusz Pindera, także ekspert KS.
Karta główna gali Beterbiev vs. Bivol II
Pojedynek o mistrzostwo świata w kategorii półciężkiej, IBF, IBO, WBC i WBO w kategorii półciężkiej
[Waga półciężka, 12 rund]: Artur Beterbiev (21-0-0, 20 KO) vs Dmitrii Bivol (23-1-0, 12 KO)
Pojedynek o mistrzostwo świata IBF w kategorii ciężkiej
[Waga ciężka, 12 rund]: Daniel Dubois (22-2-0, 21 KO) vs Joseph Parker (35-3-0, 23 KO)
Pojedynek o mistrzostwo świata WBC w kategorii średniej
[Waga średnia, 12 rund]: Carlos Adames (24-1-0, 18 KO) vs Hamzah Sheeraz (21-0-0, 17 KO)
Pojedynek o tymczasowe mistrzostwo świata WBC w kategorii superpółśredniej
[Waga superpółśrednia, 12 rund]: Vergil Ortiz Jr (22-0-0, 21 KO) vs Israil Madrimov (10-1-1, 7 KO)
Pojedynek o mistrzostwo świata WBC w kategorii lekkiej
[Waga lekka, 12 rund]: Shakur Stevenson (22-0-0, 10 KO) vs Floyd Schofield (18-0-0, 12 KO)
Pojedynek o tymczasowe mistrzostwo świata WBC w kategorii ciężkiej
[Waga ciężka, 12 rund]: Zhilei Zhang (27-2-1, 22 KO) vs Agit Kabayel (25-0-0, 17 KO)
Pojedynek o tymczasowe mistrzostwo świata WBO w kategorii półciężkiej
[Waga półciężka, 12 rund]: Joshua Buatsi (19-0-0, 13 KO) vs Callum Smith (30-2-0, 22 KO)