Sędziowie Serie A lojalni wobec sędziów niższych klas
Przyczyną protestu jest rosnąca liczba aktów przemocy wobec sędziów sportowych. Najczęściej dotyka ona sędziów piłki nożnej.
Czarne ślady na twarzach arbitrów zwróciły uwagę opinii publicznej w czasie meczów bieżącej kolejki Serie A, które odbywają się od piątku do poniedziałku. Sędziowie najwyższej klasy w ten sposób okazują solidarność i współczucie wobec arbitrów niższych lig i klas, których przemoc spotyka najczęściej.
Interwencja parlamentu i rządu jest konieczna
Izba deputowanych, czyli niższa izba włoskiego parlamentu, przyjęła program przeciwdziałania przemocy wobec sędziów. To zobowiązuje włoski rząd do podjęcia „działań w celu zapewnienia ochrony sędziom i innym podmiotom powołanym do odgrywania roli w kontekście zarządzania meczami, a także do przyjęcia inicjatyw szkoleniowych i edukacyjnych, aby zapobiegać i zwalczać przemoc”.
– Jesteśmy usatysfakcjonowani tym parlamentarnym krokiem, za co dziękujemy wszystkim, którzy w nim uczestniczyli – powiedział Carlo Pacifici, przewodniczący AIA, czyli Związku Włoskich Sędziów Piłki Nożnej. Nomen omen, włoskie słowo „pacifici” oznacza „spokojny”. – Walka z przemocą wobec sędziów zawsze była dla nas priorytetem. Ataki na sędziów są dla środowiska piłkarskiego problemem, który powinien skłonić wszystkich do głębokiej zadumy. Przeciwdziałanie przemocy to obrona piłki nożnej.
– Przemoc wobec sędziów to zjawisko, które sprawia, że interwencja rządu i parlamentu jest konieczna i pilna. Musimy interweniować natychmiast, nie ma już czasu do stracenia – powiedział Antony Barbagallo, włoski deputowany.
We Włoszech zmiany zainicjowała organizacja sędziowska
Izba deputowanych włoskiego parlamentu sprawą przemocy wobec sędziów zajęła się z inicjatywy Związku Włoskich Sędziów Piłki Nożnej (Associazione Italiana Arbitri).
W Polsce to Senat zajął się propozycjami zmian w prawie dla lepszej ochrony sędziów sportowych przed przemocą. Stało się to, gdy 5 listopada 2021 roku do Senatu wpłynęła petycja indywidualna. Wkrótce później wpłynęło też ponad 600 pisemnych deklaracji poparcia dla treści tej petycji, co sprawiło, że jej status zmienił się z petycji indywidualnej na petycję wielokrotną. Do 2023 roku trwały konsultacje z ministerstwami.
31 maja 2023 roku senacka Komisja Praw Człowieka Praworządności i Petycji jednogłośnie uznała petycję za słuszną i skierowała ją do dalszego procedowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po konsultacjach z polskimi związkami sportowymi projekt zmiany w ustawie o sporcie w listopadzie i grudniu bieżącego roku został przegłosowany przez Sejm i Senat. Obecnie nowelizacja ustawy czeka na podpis Prezydenta RP. Jeżeli Andrzej Duda podpisze ją w najbliższych dniach, od 1 stycznia 2025 roku sędziowie sportowi w Polsce będą mieli taką samą ochronę prawną jak wszyscy funkcjonariusze publiczni. To oznacza między innymi, że przemoc wobec sędziów sportowych będzie ścigana z urzędu, a nie tylko z oskarżenia prywatnego, jak to się dzieje dotychczas.
Rafał Rostkowski