HomePiłka nożnaEl. LE: Zwycięski powrót Wisły Kraków do europejskich pucharów! Pewny triumf nad KF Llapi [WIDEO]

Wisła Kraków zanotowała udany powrót po ponad 12-letniej przerwie do europejskich pucharów. W pierwszym meczu 1. rundy eliminacji Ligi Europy “Biała Gwiazda” wygrała 2:0 z kosowskim KF Llapi, wypracowując sobie minimalną przewagę przed rewanżem.

Wisła Kraków

Krzysztof Porebski / PressFocus

Ekspresowe otwarcie wyniku przez Wisłę

Trener Kazimierz Moskal desygnował do gry od pierwszej minuty dwóch debiutantów, którzy dopiero co zasilili Wisłę – mowa o lewym obrońcy Rafale Mikulcu i ustawionym w drugiej linii Olivierze Sukiennickim. Poza tym w szeregach “Białej Gwiazdy” znaleźli się piłkarze, którzy w ubiegłym sezonie wywalczyli Puchar Polski, dający im możliwość gry w Europie.

Pierwsze po ponad 12 latach spotkanie w europejskich pucharach rozpoczęło się dla Wisły w najlepszy z możliwych sposobów. Po wrzucie z autu i wybiciu piłki przed pole karne, zgarnął ją Igor Sapała. Pomocnik “Białej Gwiazdy” poradził sobie z rywalem i oddał strzał z 16. metra, po którym futbolówka odbiła się jeszcze od słupka i pokonała zaskoczonego bramkarza KF Llapi.

Pierwszy kwadrans spotkania upłynął pod dyktando Wisły, ale później swoich szans szukali goście. Najlepszą w 20. minucie miał Blend Baftiu, ale dobrze z obroną strzału poradził sobie Anton Cziczkan. Gospodarze mogli odpowiedzieć dwukrotnie, tuż po rozpoczęciu trzeciego kwadransa. Najpierw kilka metrów przed bramką o centymetry z piłką minął się Angel Rodado, a 120 sekund później jeden z graczy Llapi mógł strzelił pechowego samobója.

Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie. Wisła Kraków miała okazje do tego, aby podwyższyć prowadzenie i uspokoić mecz, ale do szatni schodziła z jednobramkową przewagą.

Rodado daje większy spokój przed rewanżem

W drugą połowę również lepiej weszła Wisła Kraków i mogła przełożyć to na drugie trafienie w 52. minucie. W tej akcji wręcz powinien paść gol – najpierw bramkarz kosowskiej drużyny poradził sobie z uderzeniem Angela Rodado, a po chwili Angel Baena z ostrego kąta trafił jedynie w poprzeczkę.

“Biała Gwiazda” wyraźnie szukała drugiego trafienia. Po upływie godziny gry dobrą okazję po zamieszaniu w polu karnym miał Alan Uryga – jego silny strzał trafił jednak prosto w ręce bramkarza kosowskiego zespołu. Generalnie to Wisła sprawiała lepsze wrażeni i przez długie fragmenty nie schodziła z połowy KF Llapi. Kolejną szansę na bramkę miał Angel Rodado – w 76. minucie niecelnie jednak uderzał głową.

W kolejnych fragmentach spotkania, jak również w doliczonym czasie gry obraz gry nie ulegał zbyt wyraźnej zmianie. Wisła kontrolowała wydarzenia boiskowe, a KF Llapi ograniczało się jedynie do sporadycznych ataków, które na szczęście “Białej Gwiazdy” nie były zbyt groźne.

W ostatnich sekundach Wisła zdołała jednak podwyższyć na 2:0. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i lekkim zamieszaniu w szesnastce, piłkę przejął Angel Rodado, który z niełatwej pozycji po krótkim słupku pokonał bramkarza KF Llapi i ustalił wynik na 2:0!

Rewanżowe spotkanie na stadionie w Podujevie odbędzie się w czwartek, 18 lipca o godzinie 16:30. Zwycięzca tego dwumeczu zagra w 2. rundzie eliminacji Ligi Europy z Rapidem Wiedeń.

Wisła Kraków – KF Llapi 2:0
Gole: Sapała 2′, Rodado 90+5′
Żółte kartki: Jaroch, Sukiennicki – Ramadani, Namani, Musolli
Wyjściowy skład Wisły Kraków: Cziczkan – Mikulec, Colley, Uryga, Jaroch – Carbo, Sapała, Sukiennicki, Gogół, Baena – Rodado
Wyjściowy skład KF Llapi: Avdyli – Useini, Vokrri, Ahmeti, Krasniqi, Rama – Namani, Ramadani, Blakqori, Baftiu – Januzi

Zbigniew Jakubas uderzył w… Wisłę Kraków. Jaśniej się nie da!
Kosta Runjaić czaruje we Włoszech. Z 0:2 do 3:2 i Udinese jest liderem Serie A
Raków będzie miał jeszcze jednego nowego zawodnika? Trwają testy sportowe
Kolejny trener klubu Ekstraklasy może stracić pracę? “Najbliższy mecz będzie kluczowy”
Klub miliardera zgłasza się po Nicolę Zalewskiego. To może być hit!
Reprezentant Polski nagrodzony przez znany klub. Duże wyróżnienie!
Fala krytyki po ogłoszeniu cen biletów na Ligę Konferencji. Kibice Legii wściekli