HomePiłka nożnaLipiński: Ukraina przed wielką szansą. Dla nich to coś więcej niż mecz

Lipiński: Ukraina przed wielką szansą. Dla nich to coś więcej niż mecz

Źródło: Własne

Aktualizacja:

Reprezentacja Ukrainy jest przed ogromną szansą awansu na Euro 2024. Pozostał im jeden mecz – z Islandią, który zostanie rozegrany we Wrocławiu. Dla pogrążonego w codzienności wojny społeczeństwa futbol jest odskocznią.

Reprezentacja Ukrainy

IMAGO/Jasmin Brutus

„Dobry podatnik na rzecz rosyjskiego terroryzmu. I tak każdego dnia od dwóch lat”. Ten wpis znalazł się pod gratulacjami dla Aleksieja Miranczuka zamieszczonymi w mediach społecznościowych Atalanty Bergamo. A wpisał się Rusłan Malinowski, który zamieścił też zdjęcie zburzonego stadionu w Charkowie, na którym przed wojną Atalanta rywalizowała z Szachtarem w Lidze Mistrzów. – Pamiętasz? M? – zapytał.


W imię ojczyzny

21 marca reprezentacja Rosji rozegrała pierwszy mecz z europejskim rywalem od czasu napaści Putina na Ukrainę. Do Moskwy przyleciała Serbia, dostała 0:4, do czego przyłożył nogę zawodnik Atalanty. Klub z bezmyślną radością zareagował na ten fakt. Dopiero po przywołaniu do porządku przez swojego byłego zawodnika (obecnie w Genoi), którego wsparła żona słowami „Wstydźcie się”, skasował post.
Jako że w internecie nic nie ginie, sprawa nabrała rozgłosu. Zarazem stanowiła kolejny dowód na to, że reprezentanci Ukrainy, którzy prowadzą na zachodzie w miarę normalne i wygodne życie, nie siedzą cicho i dostępnymi sobie środkami bronią imienia ojczyzny.


Vatniki

Dla Ukraińców futbol to odskocznia. Dobre występy i gole rodaków to powód do dumy. Zwłaszcza piłkarzy grających w ligach Top 5. Pięciu zaczęło ten sezon w Premier League, czterech w La Liga, dwóch w Serie A i jeden w Ligue 1. Tylko w Bundeslidze nie było żadnego. Co jednak kłóciło się z wyborem transfermarkt.com, w którego drużynie złożonej z 11 najlepszych ukraińskich piłkarzy grających za granicą znalazł się Iwan Ordeć z Bochum.


Ukraińcy nie uważali go za swojego. Był zdrajcą, vatnikiem, który po 24 lutego 2022 roku zdecydował się zostać w Rosji. Tak samo za nic mieli Anatolija Timoszczuka. Piłkarz z największą liczbą występów w reprezentacji przestał istnieć, umarł za życia. Zupełnie innym torem potoczyła się historia Jarosław Rakickiego, który w 2019 roku przeszedł z Szachtara do Zenitu. Urodzony w Donbasie miał swoje poglądy polityczne, raczej separatystyczne, powoływany do reprezentacji jako jedyny nie śpiewał hymnu. Przez trzy lata do 2022 roku Ukraina o nim zapomniała, przez naród była traktowany jak Timoszczuk i Ordeć. Jednak kiedy 22 lutego Rosja napadła na Ukrainę natychmiast opuścił Zenit i dołączył do Szachtara. I zaczął śpiewać hymn. Do kadry nie wrócił tylko dlatego, że młodsza konkurencja okazała się silniejsza.


Bez gwizdka

Pięknego i cenionego w Europie piłkarskiego pokolenia doczekała się Ukraina. Wojna musiała odcisnąć na nim piętno. W normalnych czasach drużyna Rebrowa miałaby większe szanse na pokonanie Walii w finałowym barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze. Z 18 meczów w czasie wojennym przegrała tylko 4: z Walią, Szkocją, Anglią i Włochami. Najbardziej jednak zabolał ich jeden remis. Wystarczyło pokonać w listopadzie Włochy, a nie musiałaby znów męczyć się w barażach. I była blisko. W doliczonym czasie gry Gil Manzano, któremu za wcześnie gwizdnęło się w meczu Valencia – Real, zapomniał gwizdka w gębie, po tym jak Cristante podciął Mudryka. Rzecz jasna rzut karny, to nie gol, ale wielka szansa przeszła obok.


Jak z Anglią

Ostatnią przeszkodą do wzięcia została Islandia. W tych przedłużonych kwalifikacjach Ukraina w roli gospodarza występowała już w Niemczech, Czechach, na Słowacji i po raz drugi zagra we Wrocławiu. Jeśli wejdzie na ten sam poziom, co z Anglią (było 1:1), to nie zabraknie jej na Euro 2024.

Kategorie:

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Matsenko: Spełniają się moje marzenia. Mam medal ze Śląskiem, ale chcę więcej
Jagiellonia wraca na fotel lidera! Podział punktów w Gliwicach
Bartosz Slisz z debiutanckim trafieniem w MLS. Polak przymierzył z dystansu [WIDEO]
Nowy kandydat na trenera Chelsea. Dziennikarz ujawnia zaskakujące nazwisko
Jacek Magiera: Zagraliśmy bardzo dojrzały mecz
Maciej Kędziorek: Nie zamierzamy się poddać
Niespodzianka w składzie Realu Madryt? Może dojść do debiutu od pierwszych minut!
Fortuna 1 liga: Wisła Kraków rozbita w Katowicach. Bramka stadiony świata Arkadiusza Rogali [WIDEO]
Śląsk walczy do samego końca. Śląsk Wrocław – Radomiak Radom 2:0 (RELACJA)
Co za gol Nahuela Leivy! Śląsk pozostaje w grze o mistrzostwo[WIDEO]