HomePiłka nożnaUEFA przyznała się do błędu. Niemcy pokrzywdzeni w ćwierćfinale Euro 2024

UEFA przyznała się do błędu. Niemcy pokrzywdzeni w ćwierćfinale Euro 2024

UEFA po upłynięciu 2,5 miesiąca od ćwierćfinału Euro 2024 przyznała, że doszło do błędu sędziowskiego w spotkaniu pomiędzy Hiszpanią i Niemcami. Gospodarze błędnie nie dostali rzutu karnego po tym, jak Marc Cucurella ewidentnie zagrał piłkę ręką.

Cucurella

Pamiętny triumf Hiszpanii nad Niemcami

Poza wysokim zwycięstwem nad Gruzją (4:1), reprezentacja Hiszpanii wygrała pozostałe mecze w fazie pucharowej Euro 2024 w stosunku 2:1, co dało jej tytuł mistrzów Europy. Zwycięski marsz przy takich rezultatach rozpoczęli w Stuttgarcie, od spotkania z gospodarzami imprezy.

Od 51. minuty Hiszpania prowadziła 1:0 po bramce Daniego Olmo, ale w 89. minucie do dogrywki doprowadził Florian Wirtz. W niej decydujący cios zadał Mikel Merino, który pokonał Manuela Neuera w 119. minucie. Wcześniej, bo w 107. minucie mecz mógł się potoczyć zupełnie inaczej.

UEFA uznała sytuację z Cucurellą za błąd

Po jednym ze strzałów Jamala Musiali, piłkę ręką w polu karnym zatrzymał Marc Cucurella. Mimo ewidentnego kontaktu, sędzia Anthony Taylor i arbiter VAR Stuart Atwell nie zdecydowali się na podyktowanie jedenastki dla Niemców. 2,5 miesiąca od tamtego meczu na jaw wyszły nowe fakty.

Z informacji przekazanych przez hiszpańskie Relevo wynika, że UEFA przyznała się, iż w tej sytuacji został popełniony błąd. – UEFA jest stanowcza w swoim dokumencie: “doszło do błędu zarówno w sędziowaniu boiskowym, które nie przyznało kary po zagraniu ręką Hiszpana, jak i w systemie VAR, za brak interwencji” – wyjaśniono.

Europejska federacja dodała, że mając na uwadze najnowsze wytyczne, “kontakt ręki z piłką, który uniemożliwia strzał na bramkę, powinien być karany surowiej i w większości przypadków powinien zostać podyktowany rzut karny, chyba że ręka obrońcy znajduje się bardzo blisko piłki“. W tym przypadku jednak do tego nie doszło.

Wisła Kraków w szponach kibiców. Zaskakująca teoria dotycząca Kazimierza Moskala