HomePiłka nożnaTak zmieniały się szanse Polski na awans na Euro. Wyboista droga

Tak zmieniały się szanse Polski na awans na Euro. Wyboista droga

Źródło: twitter.com/DbAbsur

Aktualizacja:

Wtorkowym meczem z Walią reprezentacja Polski pomyślnie zakończyła niezwykle trudne eliminacje. W pewnym momencie wydawało się wręcz, że zabraknie nas na mistrzostwach Europy. Prawdopodobieństwo awansu na poszczególnych etapach przedstawił użytkownik Twittera “AbsurDB”.

Euro 2024

IMAGO / Nurphoto

Reprezentacja Polski była bliska zmarnowania wielkiej okazji

Jak się okazuje, pierwszych przyczyn awansu na Mistrzostwa Europy 2024 musimy szukać kilka lat wcześniej. Wszystko zaczyna się od… Jerzego Brzęczka, który w Lidze Narodów 2020-21 zapewnił reprezentacji losowanie z pierwszego koszyka, a także automatyczne miejsce w barażach Euro. Za kadencji Czesława Michniewicza nasi reprezentanci zagwarantowali sobie z kolei rozstawienie w barażach, co jeszcze bardziej poprawiło nasze szanse na wyjazd do Niemiec. Po wylosowaniu grupy eliminacyjnej w składzie Czechy, Albania, Mołdawia i Wyspy Owcze prawdopodobieństwo tego, że zagramy na Mistrzostwach Europy wynosiło już ponad 90%.

I wtedy właśnie przyszedł Fernando Santos, który obniżył prawdopodobieństwo gry Polski na mistrzostwach Europy prawie o połowę. Po porażce 2:3 z Mołdawią nasze szanse na awans spadły o ok. 10%. Najbardziej dotkliwa była jednak klęska w meczu z Albanią. Wówczas prawie połowa scenariuszy zakładała, że zabraknie nas na mistrzostwach Europy.

Gdy kolejny raz straciliśmy punkty z reprezentacją Mołdawii – już za kadencji Michała Probierza – Euro stało się tak odległe, jak nigdy dotąd. Po losowaniu baraży nie wyglądało to dużo lepiej. Prawdopodobieństwo awansu wciąż można było szacować na ok. 30-40%. Po 120 minutach finału baraży z Walią te szanse wzrosły, lecz kwestia awansu wisiała w powietrzu tak naprawdę do samego końca.

Mamy za sobą naprawdę wyboistą drogę. W październiku 2022 roku gra na mistrzostwach Starego Kontynentu wydawała się być formalnością. Dwanaście miesięcy później musieliśmy wręcz drżeć o awans. Mimo tych wszystkich perypetii, udało się nam osiągnąć cel. Będziemy jedną z 24 drużyn, która wystąpi na Euro. Warto to docenić.

Kategorie:

PROMOCJE BUKMACHERÓW

REKLAMA | 18+ | Hazard może uzależniać | Graj legalnie

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Początek nowej ery w Wiśle Kraków. Pierwszy transfer na horyzoncie
Co dalej z Mbappe? Najnowsze informacje francuskiej federacji
Wspaniały występ N’Golo Kante. Cichy bohater Francuzów
Budująca przedmeczowa przemowa Probierza. “Musimy grać w piłkę! To jest klucz”
Austriacy postraszyli Polaków. Rangnick stworzył potwora
Ognista przemowa Probierza w przerwie meczu z Holandią. Co za słowa!
Boniek pełen nadziei po meczu Austrii. “Spokojnie czekam na piątek”
Deschamps przekazał pierwsze informacje ws. Mbappe. Nie jest dobrze
Czego Polacy mogą się spodziewać po Austrii? 3 wnioski po meczu z Francją
Izraelczycy chcą grać w Polsce! Kolejny klub szuka stadionu