Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, kilka lat temu sprawił, że Stadion Narodowy stał się domem reprezentacji Polski. To właśnie w Warszawie kadra rozgrywała wszystkie istotne domowe spotkania. Ale teraz sytuacja się zmieniła. Od tej pory, czyli od eliminacji do mistrzostw świata 2026, Polacy będą jeździli do Chorzowa. Nowym domem biało-czerwonych stanie się Stadion Śląski. Skąd tak zaskakująca decyzja? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Szczegóły wyjaśnił Mateusz Borek w programie “Moc Futbolu”.
Borek tłumaczy, dlaczego kadra opuszcza Narodowy
– To jest zaskakująca decyzja. Mówię przede wszystkim o komercjalizacji różnych wydarzeń, bo jednak wielokrotnie prezes Zbigniew Boniek czy prezes Cezary Kulesza podkreślali, że to nieporównywalny finansowy wpływ dla federacji, gdy mecze są w Warszawie. Po prostu na innych obiektach nie ma tylu lóż biznesowych i VIP-owskich. Ani na Stadionie Śląskim, ani na obiekcie Lecha, ani na stadionie w Gdańskim, ani we Wrocławiu nie ma tylu lóż, więc to będzie się wiązało ze zdecydowaniem mniejszym zarobku z tzw. dnia meczowego, bo prezes już ogłosił, że nie będzie zmian cen biletów na mecze kadry – powiedział Borek.
– Mam wielki sentyment do Stadionu Śląskiego, bo jeździłem tam na mecze reprezentacji już w latach 80., aż do kadry Jerzego Engela czy Pawła Janasa. Natomiast z punktu widzenia kibica, czyli komfortu oglądania meczu, to zdecydowanie jest tam słabiej, jest tam gorzej. To stadion wykorzystywany też do innych dyscyplin, więc między trybunami a murawą jest jeszcze bieżnia. Wiadomo, że na Śląskim będzie kapitalna frekwencja, ale komfort widza i komentatora będzie niższy. To na pewno przełomowa i zaskakująca informacja, że Stadion Śląski będzie nowym domem reprezentacji. Ale dlaczego tak jest? Być może po prostu polska federacja otrzymała dużo lepsze warunki finansowe. Że nawet uzyskując mniej pieniędzy z przestrzeni komercyjnych i siedzisk biznesowych oraz lóż, to się bardziej opłaci finansowo, bo np. będzie zupełnie inna kwota zapłacona za wynajem tego obiektu – podsumował Borek.
Całość znajdziecie poniżej w programie Moc Futbolu
Stadion Śląski – legendarny obiekt polskiej piłki
Stadion Śląski to wielofunkcyjny stadion wybudowany w latach 2009-2017 na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, gdzie od 1956 r. funkcjonował poprzedni obiekt. Obiekt, który pisał historię polskiej piłki. Można się cofnąć do 2001 roku i kadry Jerzego Engela, która w Chorzowie pokonała Norwegów i awansowała na Mundial w Korei i Japonii. Na Śląsku grała też kadra Leo Beenhakkera, która pokonała tam m.in. Belgów czy Portugalczyków, wywalczając na Euro 2008.