HomePiłka nożnaWielkie kontrowersje z numerem na koszulkach reprezentacji Niemiec! Adidas reaguje

Wielkie kontrowersje z numerem na koszulkach reprezentacji Niemiec! Adidas reaguje

Źródło: Bild

Aktualizacja:

Wielkie kontrowersje wzbudził krój czcionki numerów na koszulkach w jakich reprezentacja Niemiec będzie rozgrywać czerwcowy turniej mistrzostw Europy. Internauci zorientowali się, że zaproponowana przez Adidasa cyfra 4, połączona w liczbę 44 za bardzo przypomina słynną runę, czyli zakazany w Niemczech symbol “SS”.

Niemcy

diebilderwelt / Alamy

Pochodzenie


Symbol “SS” pochodzi od nazistowskiej formacji “Schutzstaffel”, która odpowiadała za liczne zbrodnie podczas II Wojny Światowej i ostatecznie została uznana za organizację przestępczą podczas Procesu Norymberskiego w 1946 roku.

Co prawda, żaden z reprezentantów Niemiec nie będzie występował podczas Euro 2024 z numerem 44 (zawodnicy otrzymają numery od 1 do 23 – lub 26 jeśli UEFA jeszcze rozszerzy kadry). Ale ponieważ w sklepie internetowym Adidasa można dowolnie spersonalizować nazwiska i numery na koszulkach, w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo przykładów z liczbą 44 i nazwiskami największych hitlerowskich zbrodniarzy od “Hitlera” po “Goebbelsa”.

Reakcja Adidasa

W reakcji na to wszystko Adidas ogłosił, że wycofuje z oferty możliwość personalizowania w sklepie kombinacji z numerem 44. – Będziemy blokować numer 44 tak szybko, jak to możliwe. W Adidasie pracują ludzie z około 100 krajów, nasza firma opowiada się za promocją różnorodności. Jako firma aktywnie prowadzimy kampanię przeciwko ksenofobii, antysemityzmowi, przemocy i nienawiści we wszystkich – napisał w oświadczeniu publikowanym przez “Bild”.

Dodał, że wszelkie próby promowania poglądów dzielących lub wykluczających nie są częścią wartości Adidas jako marki. – Zdecydowanie odrzucamy wszelkie sugestie, że taki był nasz zamiar.


Również Niemiecka Federacja Piłkarska (DFB) podkreśliła, że nie była świadoma problemu z numerami na koszulkach i wyraźnie dystansuje się od wszelkich idei nazistowskich.

Kategorie:

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

6 graczy odejdzie z Tottenhamu? Mogą na nich zarobić 100 milionów!
Arne Slot zawita do Liverpoolu? Virgil Van Dijk podgrzewa atmosferę
Znamy obsadę sędziowską na 30. kolejkę Fortuna 1 Ligi
Jest wyśmiewany przez kibiców swojego klub. W kwietniu wyprzedza największe gwiazdy Premier League
Xavi Simons zostanie w RB Lipsk na kolejny sezon?
Hiszpańscy piłkarze Wisły Kraków z nowymi kontraktami
Możliwy sensacyjny powrót Carlitosa do Polski. Upada temat Wieczystej Kraków?
Oficjalnie: Xavi zostaje w Barcelonie. Joan Laporta tłumaczy zmianę decyzji trenera
Obsada sędziowska 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy
Urban: Safari w Bawarii. Kogo upoluje Max Eberl?