HomePiłka nożnaJagiellonia mistrzem Polski! Dramat Warty Poznań

Jagiellonia mistrzem Polski! Dramat Warty Poznań

Jagiellonia Białystok w ostatniej kolejce PKO BP Ekstraklasy pokonała u siebie Wartę Poznań 3:0 i sięgnęła po pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Bramki dla białostoczan strzelali Nene, Taras Romańczuk oraz Jesus Imaz.

Jagiellonia Białystok - Warta Poznań

PressFocus/Michał Kość

Sytuacja wyjaśniona już w pierwszej połowie

Spotkanie rozpoczęło się od ataków gospodarzy. Te przyniosły efekt już w 5. minucie. Prawym skrzydłem urwał się Marczuk, który dośrodkował płasko w pole karne. Tam znalazł się Pululu, który szybko zgrał piłkę do Nene. Portugalczykowi nie pozostało nic innego niż z bliska umieścić futbolówkę w bramce bezradnego w tej sytuacji Lisa. 6 minut później było już 2:0. Tym razem rzut rożny z lewej strony wykonywał Bartłomiej Wdowik, który dośrodkował wprost na głowę Tarasa Romańczuka. Kapitan Jagiellonii pewnie wymierzył sprawiedliwość i wyprowadził swój zespół na dwubramkowe prowadzenie.

W 24. minucie powinno być 3:0. Po szybkim odbiorze piłki pod polem karnym Warty w pole karne zagrał Wdowik. Tam odnalazł się Jesus Imaz, który przyjął futbolówkę na klatkę, podbił ją głową nad bezradnym Matuszewskim, po czym w sytuacji oko w oko z Lisem uderzył w kierunku dalszego słupka. Golkiper Warty stanął jednak na wysokości zadania i kapitalną interwencją uratował swój zespół. 2 minuty później był już jednak bez szans. Wówczas świetną kontrę z własnej połowy boiska wyprowadzili gospodarze w osobie Pululu. Angolczyk kapitalnym sprintem ściągnął na siebie uwagę kilku obrońców, po czym odegrał na lewo do niepilnowanego Hansena. Ten zagraniem z pierwszej piłki zagrał wprost na głowę Wdowika, który z pierwszej piłki zgrał do nadbiegającego Imaza. Hiszpan tym razem się już nie pomylił i pewnie podwyższył na 3:0.

W drugiej połowie poziom widowiska znacznie spadł. Jagiellonia nadal próbowała atakować, jednak nie były to tak zaciekłe ataki jak na początku spotkania. Wyglądało to tak, jakby wynik ten pasował obu zespołom i chciały tylko dograć ten mecz bez zbytniego wysiłku oraz niepotrzebnych kontuzji. Tym samym Jagiellonia po raz pierwszy w swojej 104-letniej historii została mistrzem Polski. Z kolei Warta Poznań przez porażkę oraz niekorzystny układ wyników w innych równolegle rozgrywanych spotkaniach spadła z Ekstraklasy.

Składy:

Jagiellonia (4-2-3-1): Zlatan Alomerović – Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik – Taras Romańczuk (C), Nene (81’ Jarosław Kubicki) – Dominik Marczuk (86′ Tomasz Kupisz), Jesus Imaz (81’ Aurelien Nguiamba), Kristoffer Normann Hansen (86′ Jakub Lewicki) – Afimico Pululu (67’ Kaan Caliskaner)

Warta (3-5-2) – Adrian Lis – Jakub Bartkowski, Dimitrios Stavropoulos, Jakub Kiełb (62’ Dawid Szymonowicz) – Filip Borowski, Michał Kopczyński (57’ Miguel Luis), Mateusz Kupczak (C), Niilo Maenpaa (77’ Stefan Savić), Konrad Matuszewski – Adam Zreľák (62’ Marton Eppel), Kajetan Szmyt