HomePiłka nożnaIO 2024: Hiszpania pierwszym finalistą olimpijskiego turnieju! Maroko zagra o brąz

Olimpijska reprezentacja Hiszpanii została pierwszym finalistą piłkarskiego turnieju na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Kadra prowadzona przez Santiago Denię odrobiła straty w półfinale z Marokiem i wygrała 2:1, awansując do decydującego o złocie etapu.

Hiszpania

Marokańczycy sensacją IO 2024

Reprezentacja Maroka bez wątpienia jest największą rewelacją zmagań w stolicy Francji. Jak dotąd w całej historii jeszcze nigdy nie udało się jej wyjść z grupy na olimpijskim turnieju, a teraz w dobrym stylu wygrała zmagania w grupie B, po czym rozbiła w ćwierćfinale 4:0 Stany Zjednoczone.

Hiszpania z kolei jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii piłkarskich zmagań na igrzyskach. Dotychczas sięgnęła po cztery medale – jeden złoty (1992) i trzy srebrne (1920, 2000, 2021). W Paryżu hiszpańska kadra z pewnością planowała odbić się za przegrany finał sprzed trzech lat i powtórzyć sukces kadry Luisa de la Fuente z Euro 2024.

Hiszpanie odwrócili losy półfinału

W pierwszej połowie niesieni gorącym dopingiem Marokańczycy mieli lepsze okazje do wyjścia na prowadzenie i jedną z nich zdołali wykorzystać. W 36. minucie Pablo Barrios sfaulował we własnym polu karnym Amira Richardsona i arbiter słusznie wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł niezwykle skuteczny na IO 2024 Soufiane Rahimi i wyprowadził afrykańską drużynę na prowadzenie.

Po zmianie stron mecz w dalszym ciągu stał na wyrównanym poziomie, ale Hiszpanom udało się przekuć przewagę uzyskaną po godzinie gry w gola. W 66. minucie Fermin Lopez wykorzystał małe zamieszanie w polu karnym i przejął piłkę, po czym sprytnym, mierzonym strzałem doprowadził do wyrównania.

Decydujący moment półfinałowego spotkania miał miejsce w 85. minucie. Marokańczycy mocno zaspali przy rzucie rożnym, z czego skorzystał Fermin Lopez. Piłkarz FC Barcelony zagrał do wbiegającego w pole karne Juanlu Sancheza, a ten niezwykle precyzyjnym strzałem z ostrego kąta zapewnił Hiszpanom awans do olimpijskiego finału.

Maroko – Hiszpania 1:2
Gole: Rahimi [k.] 37′ – Lopez 66′, Sanchez 85′
Żółte kartki: Rahimi, Richardson – Tenas, Lopez, Bernabe
Wyjściowy skład Maroka: Munir – El Ouahdi, Boukamir, El Azzouzi, Hakimi – Targhalline, Richardson, Ezzalzouli, Ben Seghir, Akhomach – Rahimi
Wyjściowy skład Hiszpanii: Tenas – Miranda, Cubarsi, Garcia, Pubill – Baena, Barrios, Gomez, Lopez, Oroz – Ruiz