HomePiłka nożnaEuro 2024: Dobra gra i brak kompleksów, ale bez punktów. Polska przegrywa z Holandią

Reprezentacja Polski przegrała 1:2 z Holandią w pierwszym meczu grupy D na Euro 2024. Choć biało-czerwoni prowadzili po bramce Adama Buksy, później drużyna prowadzona przez Ronalda Koemana zdołała odrobić straty i zgarnąć trzy punkty.

Holandia

Dobra pierwsza połowa i remis do przerwy

Od pierwszych minut to Holendrzy chcieli narzucić swój styl gry i skutecznie im się to udawało. Dużą aktywnością wykazywał się Cody Gakpo, który jako pierwszy zagroził Wojciechowi Szczęsnemu, oddając silny strzał po krótkim słupku. Polski bramkarz zdążył jednak skutecznie interweniować.

Po początkowym naporze Holendrów, po kilkunastu minutach biało-czerwoni doszli do głosu i w 16. minucie wykorzystali broń, nad którą Michał Probierz bardzo mocno się skupia. Z rzutu rożnego dośrodkował Piotr Zieliński, a w polu karnym najwyżej wyskoczył Adam Buksa, który pięknym strzałem głową pokonał Barta Verbruggena.

Stracona bramka sprawiła, że Holendrzy jeszcze aktywniej zaczęli szukać gola wyrównującego. Znakomite okazje mieli przede wszystkim Virgil van Dijk i Xavi Simons, ale ponownie kapitalnymi paradami popisywał się Wojciech Szczęsny, któremu zespół zawdzięczał utrzymanie czystego konta.

Szczęścia zabrakło jednak w 29. minucie. Nicola Zalewski niepotrzebne zagrał długą piłkę na środek pola i padła ona łupem Nathana Ake. Ten dograł do Cody’ego Gakpo, który zdecydował się na strzał sprzed pola karnego i po pechowym rykoszecie od nóg Bartosza Salamona, doprowadził do wyrównania.

Raptem 180 sekund po bramce wyrównującej Polacy ponownie błysnęli w ofensywie, a przed świetną szansą stanął Jakub Kiwior, ale jego silne uderzenie obronił holenderski bramkarz. Jeszcze w końcówce pierwszej połowy świetne okazje mieli Gakpo i Memphis Depay, ale na szczęście nie zdołali strzelić gola do szatni.

Weghorst zapewnia Holendrom zwycięstwo

W przerwie Michał Probierz zdecydował się na jedną zmianę – niezbyt dobrze grającego Sebastiana Szymańskiego zmienił Jakub Moder. Po początkowym naporze Holendrów i 2-3 dobrych okazjach, selekcjoner przeprowadził kolejne roszady – w miejsce Urbańskiego i Romanczuka na boisku pojawili się Świderski i Slisz.

Przeprowadzone zmiany dały Polakom wyraźnego wiatru w żagle. Raptem kilka minut po roszadach drugą znakomitą okazję w tym spotkaniu miał Jakub Kiwior, ale i tym razem lepszy był holenderski bramkarz. Biało-czerwoni skutecznie budowali akcje w ofensywie, choć to rywale częściej przebywali pod naszą bramką.

Najgroźniejsi w ofensywie w ekipie Ronalda Koemana byli ponownie Cody Gakpo, a także Denzel Dumfries, który sprawiał wiele problemów na prawej stronie Nicoli Zalewskiemu. W 73. minucie po rzucie rożnym z kolei bramce Wojciecha Szczęsnego zagroził Stefan de Vrij, ale piłka po jego strzale przeleciała nad poprzeczką.

W 83. minucie kolejny z ataków Holendrów tym razem dał im gola na 2:1. Ponownie w roli głównej był Nathan Ake, który sprzed pola karnego zagrał w kierunku wprowadzonego chwilę wcześniej Wouta Weghorsta. Piłka przeleciała obok Jana Bednarka i trafiła do adresata, który uprzedził Bartosza Salamona i z kilku metrów pokonał Wojciecha Szczęsnego.

W 89. minucie Polacy mieli ostatnią szansę na odrobienie strat i doprowadzenie do remisu. Po świetnej, dynamicznej akcji Jakub Piotrowski dograł do Karola Świderskiego, którego uderzenie Verbruggen. Pomocnik Łudogorca Razgrad próbował jeszcze dobijać, ale miał zbyt mało miejsca, aby trafić do siatki. W doliczonym czasie z dystansu próbowali też Jakub Moder i Nicola Zalewski, ale ostatecznie to “Oranje” zeszli z murawy z trzema punktami.

Polska – Holandia 1:2
Gole:
Buksa 16′ – Gakpo 29′, Weghorst 83′
Żółte kartki: Veerman
Wyjściowy skład Polski: Szczęsny – Kiwior, Salamon, Bednarek, Zalewski, Frankowski – Romanczuk, Zieliński, Szymański – Urbański, Buksa
Wyjściowy skład Holandii: Verbruggen – Ake, van Dijk, de Vrij, Dumfries, Veerman, Reijnders, Schouten – Gakpo, Depay, Simons

PROMOCJE BUKMACHERÓW

PSG zatrzymało wielki talent! Bardzo młody piłkarz zostaje w klubie
Poznaliśmy kolejną parę 1/8 finału mistrzostw Europy
Francuski bramkarz kpi z Lewandowskiego! Maignan wyśmiał Polaka
Lewandowski opowiada o rzucie karnym. “Trochę dreszczyku było”
Wszystko jasne w grupie C! Nie ma niespodzianek
10 wniosków po występie Polski na Euro 2024. Jest nadzieja, ale i dużo pracy
Dawidowicz nie może tego odżałować. “Wielka szkoda”
Bez bramek w Monachium. Dania zremisowała z Serbią
Anglia potwierdza nicość, ale awansuje do 1/8 finału. Niesamowita sytuacja Słoweńców
Koeman kipiał ze złości po meczu Holandia – Austria. “To wstyd”