HomePiłka nożnaByły sędzia o arbitrze meczu Polska – Estonia: To zaszczytny wybór

Były sędzia o arbitrze meczu Polska – Estonia: To zaszczytny wybór

Źródło: Własne

Aktualizacja:

Sędzią meczu Polska – Estonia będzie Slavko Vincić. Specjalnie dla Kanału Sportowego były sędzia Rafał Rostkowski opowiedział o tym, jakim arbitrem jest Słoweniec.

Slavko Vincić

Używanie i nieużywanie żółtej kartki było problemem finału Ligi Mistrzów i może być problemem Euro 2024 (Fot. IMAGO / Sportimage)

Slavko Vincić to reprezentant słoweńskiej szkoły sędziowskiej

Zdaniem Rafała Rostkowskiego Slavko Vincić to naprawdę dobry sędzia. – Wybór jest zaszczytny, to jeden z lepszych sędziów w Europie. Jest od kilku lat wymieniany w gronie trzech kandydatów do prowadzenia finału Ligi Mistrzów. Rok temu wydawało się, że jest na prostej drodze do tego, ale wypadł słabo w półfinale Ligi Europy. Znakomicie z kolei wystąpił Szymon Marciniak w meczu Manchesteru City z Realem Madryt. Słoweniec parę razy obszedł się smakiem, ale jest to sędzia naprawdę dobry, przygotowany merytorycznie bez zarzutu.

Co ciekawe, Słoweniec ma mocne poparcie wśród bardzo wpływowych ludzi. – On ma bardzo silne wsparcie polityczne, bo członkiem komisji sędziowskiej UEFA jest Vlado Sajn. To twórca sloweńskiej potęgi sędziowskiej – tacy arbitrzy, jak Damir Skomina, Matej Jug czy właśnie Slavko Vincić to owoce jego wieloletniej pracy. A jeszcze jest przecież prezydent UEFA Aleksandr Ceferin, który też jest ze Słowenii. Niektórzy mówią, że to, że Slavko Vincic został wyznaczony na ten najmniej gorący mecz – z punktu widzenia sędziowskiego – wskazuje na to, że UEFA oszczędza Słoweńca, nie chce go eksploatować bądź narażać go w trudniejszych meczach.

Czego możemy się spodziewać po arbitrze czwartkowego meczu?

Rafał Rostkowski uważa, że Vincić nieco się zmienił jako sędzia. – Na pewno stał się arbitrem bardziej drobiazgowym, skrupulatnym. Bardziej sędziuje zgodnie z przepisami, niż kiedyś. Jeśli chodzi o tolerowanie pewnych zachowań, tutaj generalnie obowiązuje kanon. UEFA oczekuje od sędziów nie tylko prawidłowych decyzji na boisku, ale również ochrony zdrowia zawodników i ochrony wizerunku gry. Myślę, że piłkarze reprezentacji Polski są w lepszej sytuacji, niż Estończycy, bo część z nich spotykała się z Vinciciem w meczach najważniejszych rozgrywek klubowych. Dla Roberta Lewandowskiego to będzie kolejne spotkanie z tym arbitrem, a dla Estończyków jest to coś nowego.

Były sędzia sugeruje, że najlepiej byłoby nie zwracać uwagi na sędziego i skupić się na graniu.

– Nie spodziewałbym się czegoś nadzwyczajnego. Kiedyś się mówiło, że sędzia ma swój styl. Sędziowie z czołówki europejskiej muszą dziś sędziować zgodnie z tym, czego oczekuje od nich UEFA, czy FIFA. Nie ma już u nich takich preferencji, że jeden daje więcej pograć, a drugi przymyka oko – to się już prawie nie zdarza. Trzeba się po prostu nastawić na granie. Trzymajmy kciuki, żeby nie było żadnych incydentów, i żeby nasi piłkarze się niepotrzebnie nie narażali. Nie sądzę, że sędzia będzie chciał nam przeszkodzić w tym meczu, on też ma o co walczyć. Dla niego ten mecz może przepustką do najważniejszych meczów, w tym do finału Ligi Mistrzów.

Cały program, z którego pochodzi ta wypowiedź można obejrzeć klikając w poniższy link.

Kategorie:

PROMOCJE BUKMACHERÓW

REKLAMA | 18+ | Hazard może uzależniać | Graj legalnie

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Probierz zmieni kluczowego piłkarza przed Austrią? Wichniarek: „Sam się skasował”
Były selekcjoner ostro o Cristiano Ronaldo. “Jest tylko dodatkiem”
Fatalne pudło Cristiano Ronaldo przyćmiło jego niebywały rekord
Wyszarpane zwycięstwo Portugalii! Gol w końcówce [ZOBACZ BRAMKI]
Kylian Mbappe będzie miał operację? Didier Deschamps nie ma wątpliwości
Rekord portugalskiego weterana! Zapisał się w historii
Cudowny gol ”Tureckiego Messiego”. Pobił rekord Cristiano Ronaldo
Oficjalnie: Legia Warszawa ma nowego napastnika. Pomoże w odzyskaniu mistrzostwa?
Były reprezentant o Austriakach: To będzie naprawdę twardy bój
Idzie nowe w Piaście Gliwice. Znamy nazwisko tymczasowego prezesa