HomePiłka nożnaBomba Xhaki i gol w 101. minucie. Bayer Leverkusen efektownie wchodzi w sezon

Bomba Xhaki i gol w 101. minucie. Bayer Leverkusen efektownie wchodzi w sezon

Po niezwykle emocjonującym i pełnym zwrotów akcji meczu otwierającym nowy sezon Bundesligi Bayer Leverkusen wygrał na wyjeździe 3:2 z Borussia Moenchengladbach. Mistrzowie Niemiec zrobili to, do czego zdążyli przyzwyczaić – zwycięską bramkę strzelili w doliczonym czasie gry.

Xhaka

dpa picture alliance / Alamy

Dwa gole Bayeru do przerwy

Starcie na Borussia-Park zaczęło się dla mistrzów Niemiec znakomicie. W 12. minucie przepięknego gola z ponad 30 metrów strzelił Granit Xhaka, który tym samym stał się autorem pierwszej bramki w tym sezonie Bundesligi. Szwajcar nie cieszył się po tym trafieniu – był bowiem piłkarzem Borussii w latach 2012-2016.

W 38. minucie Bayer prowadził już 2:0 – Florian Wirtz najprzytomniej zachował się w polu karnym i z niełatwej pozycji znalazł drogę do bramki. Tuż przed przerwą kontaktową bramkę strzelił Tim Kleindienst, ale sędziowie uznali, że przy okazji faulował Piero Hincapie i nie uznali tego trafienia.

Gol Wirtza na 3:2 w ostatnich sekundach

Gospodarze ruszyli do odrabiania strat od początku drugiej połowy i pierwszy z kroków wykonali w 59. minucie. Przed dwoma szansami stanął Nico Elvedi – najpierw jego uderzenie głową wybronił Lukas Hradecky, ale po chwili Szwajcar skutecznie wbił piłkę do pustej bramki.

Borussia konstruowała kolejne akcje i zaciekle szukała gola wyrównującego. Znalazła go w 85. minucie – Kevin Stoger zagrał wówczas po ziemi w kierunku Kleindiensta, a ten na wślizgu oddał strzał, po którym bramkarz Bayeru nie zdążył zareagować. Wydawało się więc, że mecz zakończy się remisem 2:2.

Sędziowie doliczyli do drugiej połowy aż 10 minut – powodem było zadymienie stadionu po odpaleniu rac przez kibiców gospodarzy. Mistrzowie Niemiec na tym skorzystali, bowiem w ostatnich sekundach dostali rzut karny. Florian Wirtz przy pierwszej próbie nie zdołał pokonać Jonasa Omlina, ale po chwili wbił odbitą piłkę do siatki i zapewnił Bayerowi zwycięstwo 3:2!

Borussia Moenchengladbach – Bayer Leverkusen 2:3
Gole: Elvedi 59′, Kleindienst 85′ – Xhaka 12′, Wirtz 38′, Wirtz 90+11′
Żółte kartki: Lainer
Wyjściowy skład Borussii: Omlin – Netz, Elvedi, Itakura, Scally – Weigl, Reitz, Plea, Stoger, Honorat – Kleindienst
Wyjściowy skład Bayeru: Hradecky – Hincapie, Tah, Tapsoba, Grimaldo, Frimpong – Xhaka, Andrich, Wirtz, Hofmann – Boniface