HomePiłka nożnaEuro 2024: Trwa walka o ostatnie miejsca! Co się dzieje w meczach barażowych? [NA ŻYWO]

Zakończyły się mecze barażowe o Euro 2024! Awans na turniej wywalczyły sobie reprezentacje Gruzji, Ukrainy oraz Polski. W tym artykule znajdziesz wyniki oraz najważniejsze wydarzenia boiskowe.

UEFA EURO 2024

IMAGO

Zwycięzca meczu Walia – Polska trafi do grupy z Holandią, Austrią i Francją; zwycięzca pary Ukraina – Islandia zagra z Belgią, Słowacją i Rumunią, a wygrany starcia Gruzja – Grecja zmierzy się z Turcją, Portugalią i Czechami. Euro 2024 rozpocznie się 14 czerwca meczem Niemcy – Szkocja.

Co aktualnie dzieje się na stadionach?

WALIA – POLSKA 0:0 (rzuty karne 4:5) [KONIEC]

Walia: Ward, Roberts, Rodon, Mepham, Davies (C), Williams, Ampadu, J. James, Wilson, Moore, Johnson

Polska: Szczęsny, Bednarek, Dawidowicz, Kiwior, Frankowski, Zieliński, Slisz, Piotrowski, Zalewski, Świderski, Lewandowski (C)

Sędzia: D. Orsato (Włochy)

Cardiff City Stadium, Cardiff

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA MECZU:

1′ Zaczynamy! Polska walczy z Walią o awans na Euro 2024.

12′ Ależ blisko było gola dla Polski! Zabrakło jednak centymetrów Karolowi Świderskiemu, aby sięgnąć piłkę wstrzeloną w pole karne.

17′ Groźne uderzenie głową ze strony Kiefera Moore’a po rzucie rożnym. Piłka poszybowała jednak nad poprzeczką.

38′ Zwija się z bólu na boisku Jakub Piotrowski. Polski pomocnik nadepnięty przez rywala potrzebuje pomocy medycznej.

45+1′ Jest gol na 1:0 dla Walii, ale na szczęście sędzia liniowy wypatrzył spalonego. Głośny sygnał ostrzegawczy dla Polaków!

45+2′ Koniec pierwszej połowy spotkania. Blisko jednak było, a Polska schodziłaby do przerwy w zupełnie innych, o wiele gorszych, nastrojach.

46′ Wracamy do gry na stadionie w Cardiff. Rusza druga połowa meczu!

49′ Fenomenalna interwencja Wojtka Szczęsnego! Bramkarz Juventusu pięknie wybronił strzał głową Moore’a.

51′ Żółtą kartką ukarany Piotrowski. Nerwowo zaczynają grać Polacy.

55′ Jordan James ukarany żółtym kartonikiem za bardzo brutalne wejście w Slisza.

65′ Dobrze rozegrany rzut rożny przez Polaków, Kiwior jednak ponad poprzeczką.

80′ Podwójna zmiana w reprezentacji Polski. Na boisku meldują się Salamon oraz Piątek. Swoje występy kończą Bednarek i Świderski.

90′ Próbował Lewandowski z dystansu, ale mocno niecelnie.

90+1′ Cztery minuty doliczone do drugiej połowy spotkania.

90+5′ Koniec drugiej połowy. 90 minut nie wyłoniło zwycięzcy i potrzebna będzie dogrywka.

91′ Po krótkiej przerwie wracamy na boisko w Cardiff. Polska nadal walczy o awans na Euro 2024!

99′ Kluczowa interwencja Wojtka Szczęsnego przy dośrodkowaniu Bena Daviesa po ziemi. Brawo dla polskiego bramkarza!

100′ ALEŻ BLISKO JAKUB PIOTROWSKI! Pomocnik reprezentacji Polski spróbował przymierzyć z dystansu, ale strzał okazał się jednak niecelny.

101′ Zmiany dokonuje Michał Probierz. Piotra Zielińskie zastępuje Sebastian Szymański.

103′ Wpada w pole karne Moore, ale świetnie strzał zablokował Salamon.

105′ Koniec pierwszej połowy dogrywki. Przed nami jeszcze 15 minut gry.

106′ Wracamy do gry i kolejnej roszady dokonuje Michał Probierz. Romanczuk w miejsce Piotrowskiego.

120′ Daniele Orsato dolicza tylko minutę.

120+1′ Czerwona kartka dla Walii! Wykluczony z dalszej gry Mepham.

120+2′ Koniec! O awansie na Euro 2024 zadecydują rzuty karne.

4:5 – pudłuje James

WOJTEK SZCZĘSNY BRONI KARNEGO DANIELA JAMESA! POLSKA JEDZIE NA EURO 2024!

UKRAINA – ISLANDIA 2:1 [KONIEC]

Ukraina: Lunin, Mykolenko, Matvienko (C), Zabarnyi, Konoplia, Brazhko, Sudakov, Malinovskyi, Mudryk, Yaremchuk, Tsygankov

Islandia: Valdimarsson, Thorarinsson, Palsson, Ingason, J. Gudmundsson (C), Thorsteinsson, A. Gudmundsson, Haraldsson, Gretarsson, Traustason, Gudjohnsen

Sędzia: C. Turpin (Francja)

Tarczyński Arena, Wrocław

1′ Rozpoczynamy mecz na Tarczyński Arenie we Wrocławiu!

14′ Dobre uderzenie z dystansu ze strony Islandii. Na posterunku czujny jednak Lunin.

30′ MAMY GOLA! Islandia wychodzi na prowadzenie za sprawią przepięknego trafienia z dystansu. Precyzyjnie przymierzył Albert Gudmundsson!

37′ Groźnie uderzył Sudakov. Dobrze interweniował jednak islandzki golkiper i wybił piłkę na rzut rożny.

40′ Ukraina doprowadza do wyrównania! Dobrze dośrodkowanie do środka pola karnego zgrał Tsygankov. Tam czekał już Yaremchuk, który bez problemu wbił piłkę do siatki.

41′ Nie ma jednak gola dla Ukrainy. System VAR anulował trafienie po wykryciu spalonego. Islandia wciąż na prowadzeniu.

45+2′ Koniec pierwszej połowy na stadionie we Wrocławiu. Póki co Islandia jest bliżej awansu na turniej w Niemczech.

46′ Wracamy do gry we Wrocławiu. Ukraina musi gonić wynik.

54′ BRAMKA DLA UKRAINY! Mamy wyrównanie. Precyzyjnym strzałem bramkarza rywali pokonał Tsygankov.

77′ Dobra próba silnego uderzenia ze strony Thorsteinssona. Wybronił ten strzał jednak Lunin.

84′ GOOOOOL UKRAINA! Mudryk uderzeniem zza pola karnego pokonał bramkarza rywali. Reprezentacja Ukrainy o krok od awansu na Euro 2024!

90+4 Koniec meczu we Wrocławiu. Ukraina wygrywa 2:1 i jedzie na Euro 2024!

Ukraina 2:1 Islandia
Gudmundsson 30′
Tsygankov 54′
Mudryk 84′

GRUZJA – GRECJA 0:0 (rzuty karne 4:2) [KONIEC]

Gruzja: Mamardashvili, Kvirkvelia, Kashia (C), Dvali, Shengelia, Kiteishvili, Kochorashvili, Kakabadze, Chakvetadze, Zivzivadze, Kvaratskhelia

Grecja: Vlachodimos, Baldock, Mavropanos, Hatzidiakos, Tsimikas, Bakasetas (C), Kourbelis, Mantalos, Masouras, Ioannidis, Pelkas

Sędzia: Sz. Marciniak (Polska)

Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi

1′ Startujemy z pierwszym finałem baraży! Od środka rozpoczynają Gruzini. Powodzenia dla obu ekip w walce o awans na Euro 2024 i liczymy na świetne widowisko!

6′ Szybko pierwszą żółtą kartkę wyjmuje z kieszonki Szymon Marciniak. W meczu jest sporo walki fizycznej oraz przewinień, więc nie powinno to dziwić. Upomniany kartką Baldock.

35′ Kolejna żółta kartka dla Greków. Indywidualnie ukarany za przewinienie Hatzidiakos. Niestety w meczu na razie jest więcej starć fizycznych niż groźnych akcji bramkowych.

42′ Następna żółta kartka. Tym razem napomniany przez Marciniaka Zivzivadze.

45′ Komplikuje się sytuacja Greków w defensywie. Mavropanos jest już trzecim obrońcą, który otrzymał w swojej drużynie żółtą kartkę.

45+2′ Koniec pierwszej połowy tego spotkania. Zagotowało się jeszcze przed zejściem do szatni i piłkarze obu drużyn zaczęli się między sobą przepychać. Bardzo nieprzyjemny oraz brzydki mecz do sędziowania dostał Szymon Marciniak, który zdecydował się ukarać dwie osoby z ławki rezerwowych czerwonymi kartkami. W drugiej odsłonie liczymy na zdecydowanie inną grę.

46′ Wracamy na stadion w Tibilisi. Pierwsze kopnięcie piłki, które wznowi grę, należy do przyjezdnych z Grecji.

80′ Wchodzimy w ostatnie dziesięć minut meczu. Wciąż utrzymuje się bezbramkowy remis.

86′ Osłabienie reprezentacji Gruzji. Z powodu kontuzji boisko na noszach opuszcza Shengelia.

90′ Szymon Marciniak dolicza trzy minuty do drugiej części spotkania.

90+3 Faulowany przed polem karnym Greków Kvaratskhelia. Ostatnia szansa dla Gruzji na wygranie meczu przed dogrywką.

90+4 Nic z tego rzutu wolnego nie wyszło. Regulaminowy czas gry nie wyłonił zwycięzcy i w Tibilisi czeka nas dogrywka.

91′ Rozpoczynamy dogrywkę!

102′ ALEŻ BLISKO GRECJA! Z rzutu rożnego w pole karne piłkę dośrodkowuje Tsimikas, a tam najwyżej wyskoczył Mavropanos. Uderzenie obrońcy West Hamu wylądowało jednak na poprzeczce.

105′ Doskonała okazja Gruzji! Świetnie interweniuje jednak Vlachodimos i nie ma bramki.

105+1′ Koniec pierwszej części dogrywki.

106′ Szybka przerwa i wracamy już do walki o awans na Euro 2024.

109′ Potężne osłabienie reprezentacji Gruzji tuż przed końcem spotkania. Kvaratskhelia nie da rady kontynuować gry i opuszcza boisko.

120′ Została ostatnia minuta.

120+1′ Koniec! 120 minut nie wyłoniło zwycięzcy. O awansie na Euro 2024 zadecydują w tym przypadku rzuty karne.

Gruzja 0:0 Grecja
1:0 – trafia Kochorashvili
1:0 – pudłuje Bakasetas
2:0 – trafia Davitashvili
2:1 – trafia Masouras
2:1 – pudłuje Mikautadze
2:2 – trafia Bouchalakis
3:2 – trafia Dvali