HomePiłka nożnaPuchar Króla rozstrzygnięty po karnych. Athletic Bilbao lepszy od Mallorki!

Puchar Króla rozstrzygnięty po karnych. Athletic Bilbao lepszy od Mallorki!

Tegoroczny finał Pucharu Króla zagwarantował widzom wiele emocji. Athletic Bilbao po 120 minutach remisował z Mallorcą 1:1, a zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne. W konkursie jedenastek lepsi okazali się piłkarze Ernesto Valverde (4:2).

Athletic Bilbao

Aflo Co. Ltd. / Alamy

Athletic lepszy w rzutach karnych

W tym roku finał Pucharu Królach był dość nieoczekiwany. O trofeum w decydującym meczu Mallorca zmierzyła się z Athleticiem Bilbao. Oba kluby nie miały łatwej drabinki i po drodze wyeliminowały wiele uznanych ekip. Zespół z Majorki wyeliminował m.in. Gironę oraz Real Sociedad. Drużyna z Kraju Basków okazała się natomiast lepsza, chociażby od FC Barcelony oraz Atletico Madryt.

W spotkaniu finałowym rozgrywanym na Estadio Olímpico de Sevilla dość niespodziewanie to Mallorca pierwsza wyszła na prowadzenie. Podopieczni Javiera Aguirre dokonali tego już w 21. minucie spotkania. Po zamieszaniu w polu karnym Athleticu do piłki dopadł Daniel Rodriguez. Hiszpan zdołał mierzonym strzałem minąć wszystkich piłkarzy rywala i skierował tym samym piłkę do siatki. Drużyna prowadzona przez Ernesto Valverde w pierwszej połowie mimo przewagi w posiadaniu piłki nie zdołała już odpowiedzieć i po 45 minutach to Mallorca była bliżej sięgnięcia po trofeum.

Los Leones po przerwie momentalnie ruszyli do odrabiania strat i opłaciło im się to już pięć minut po rozpoczęciu drugiej odsłony meczu. Nico Williams świetnie podaniem obsłużył wbiegającego w pole karne Oihana Sanceta, który przyjął sobie piłkę i technicznym strzałem pokonał Dominika Greifa. Obie ekipy przed końcem regulaminowego czasu gry miały jeszcze kilka okazji, ale żadnej z nich nie udało się wykorzystać. Potrzebna była więc dogrywka.

Dodatkowe 30 minut przyniosło kolejne szanse na triumf. Chociażby w 112. minucie meczu genialną sytuację do objęcia prowadzenia zmarnował Nico Williams. Piłkę do siatki kilka razy skierować mogła także Mallorca, ale ostatecznie 120 minut nie wyłoniło zwycięzcy i potrzebne były rzuty karne.

W konkursie jedenastek zdecydowanie lepsi okazali się piłkarze z Bilbao, którzy wygrali 4:2. Swoje próby po stronie Mallorki zmarnowali Manu Morlanes oraz Nemanja Radonjic. Decydujące uderzenie oddał za to Alex Berenguer. Nagrodę dla najlepszego piłkarza spotkania otrzymał natomiast młody gwiazdor Athleticu, Nico Williams.

Athletic Bilbao 1:1 RCD Mallorca (rzuty karne 4:2)