HomePiłka nożnaAtalanta wygrywa Ligę Europy! Hat-trick Lookmana przerywa serię Bayeru Leverkusen [WIDEO]

Źródło: Własne/Viaplay

Atalanta Bergamo zwycięzcą Ligi Europy w sezonie 2023/24! Drużyna Gian Piero Gasperiniego po świetnym meczu wygrała 3:0 z Bayerem Leverkusen, a absolutnym bohaterem okazał się Ademola Lookman, który ustrzelił hat-tricka.

Atalanta

Dublet Lookmana przed przerwą

Finałowy pojedynek na Aviva Stadium w Dublinie rozpoczął się zaskakująco – od aktywnej gry w ofensywie Atalanty i sporej bezradności mistrzów Niemiec. Jedna z akcji włoskiej ekipy zapewniła im gola już w 12. minucie. Davide Zappacosta zagrał z prawego skrzydła w pole karne, a tam Ademola Lookman uprzedził Exequiela Palaciosa i wpakował piłkę do siatki.

Mimo strzelonej bramki, Atalanta nie zamierzała się zatrzymywać i niespełna kwadrans później miała już dwubramkową przewagę. Ponownie w roli głównej był Ademola Lookman. Reprezentant Nigerii założył przed polem karnym siatkę Granitowi Xhace, po czym pięknym strzałem po długim słupku podwyższył na 2:0.

Jedynym akcentem Bayeru w ofensywie było uderzenie Alejandro Grimaldo z 35. minuty, ale było ono na tyle słabe, że Juan Musso nie miał żadnego problemu z obroną. Tuż przed przerwą okazję na 3:0 miał jeszcze Charles De Ketelaere, jednak tym razem dobrze spisał się Matej Kovar.

Lookman pogrąża Bayer Leverkusen

Po zmianie stron drużyna Gian Piero Gasperiniego nie dążyła za wszelką cenę do podwyższenia prowadzenia. Bayer Leverkusen z kolei nie wyglądał jak zespół, który musi odrobić dwa gole. Mistrzowie Niemiec nie byli w stanie realnie zagrozić bramce Atalanty i mieli coraz mniej czasu na zrobienie tego, z czego w tym sezonie są znani – odrobienia strat.

Czas mijał, a Atalanta nic sobie nie robiła z wagi finałowego spotkania. Było wręcz przeciwnie – co jakiś czas atakowała, a jedna z tych akcji przyniosła jej trzecią bramkę. W 75. minut genialny występ uświetnił Ademola Lookman, który wpadł w pole karne i mocnym uderzeniem znalazł drogę do siatki. Mistrzowie Niemiec nie zdołali strzelić choćby kontaktowej bramki i puchar dla Atalanty stał się faktem!

Atalanta 3:0 Bayer Leverkusen
1:0 Ademola Lookman 12′
2:0 Ademola Lookman 26′
3:0 Ademola Lookman 75′

To pierwsze europejskie trofeum w historii Atalanty. Klub z Bergamo ponadto przerwał niesamowitą serię meczów Bayeru Leverkusen bez porażki – łącznie takich spotkań było 51.

Szpakowski wyjaśnia czego się spodziewa po reprezentacji Polski. “Nasz mental się zmienił”
Słowa Ronaldinho o kadrze Brazylii okazały się… reklamą. Fani rozczarowani legendą
Polska – Holandia: przewidywane składy, gdzie obejrzeć
Zaskakujące słowa eksperta o Lewandowskim: Jego da się zastąpić
Kolejny piłkarz Realu przedłuży umowę? “Jest gotów zostać na następny sezon”