HomeKoszykówkaHistoryczne zwycięstwo Sudanu Południowego! Wielki sukces koszykarzy

Historyczne zwycięstwo Sudanu Południowego! Wielki sukces koszykarzy

Źródło: własne

Najpierw historyczny awans, a teraz pierwsze zwycięstwo! Koszykarze Sudanu Południowego – najmłodszego na świecie kraju – wygrali 90:79 z Portoryko w pierwszym meczu grupy C na igrzyskach. Za kilka godzin do rywalizacji przystąpią Amerykanie i Serbowie.

Carlik Jones

Carlik Jones (fot. Associated Press / Alamy)

Zwycięstwo najmłodszego państwa na świecie!

To dla nas coś więcej niż koszykówka – powtarzają reprezentanci Sudanu Południowego, a więc najmłodszego państwa na świecie, który niepodległość uzyskał w 2011 roku po latach wojny domowej, której pokłosie widać w kraju do dziś. Ten afrykański kraj to także jedno z najbiedniejszych państw na świecie, dlatego występ koszykarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu dla całego Sudanu Południowego jest wyjątkowy. A teraz jeszcze nawet bardziej, bo w niedzielę drużyna, której trenerem jest Royal Ivey (były zawodnik NBA) zaliczyła historyczny sukces, pokonując Portoryko w swoim debiucie w turnieju olimpijskim.

Decydująca okazała się druga połowa, w której Sudan Południowy zdominował swoich rywali. Dość powiedzieć, że po zmianie stron Portoryko zdobyło łącznie tylko 25 punktów, czyli mniej niż w całej pierwszej (28) i drugiej (26) kwarcie. Spory wpływ na spowolnienie ataku Portorykańczyków miała kontuzja lidera reprezentacji. Jose Alvarado w drugiej kwarcie doznał urazu kostki i nie był w stanie o własnych siłach zejść z boiska. Potem w drugiej połowie heroicznie wrócił do gry i nawet powiększył swój dorobek punktowy (z 26 punktami na koncie był najlepszym strzelcem meczu), ale nie uchronił swojego kraju przed porażką.

Sudan Południowy w ćwierćfinale igrzysk?

Po stronie wygranych najlepiej spisał się Carlik Jones, autor 19 punktów. Tym samym Sudan Południowy ustawił się w bardzo dobrej sytuacji w grupie C przed kolejnymi starciami z Serbią oraz Stanami Zjednoczonymi, w których o wygrane będzie piekielnie trudno. Zwycięstwo z Portoryko – najpoważniejszym kandydatem do walki o trzecie miejsce w grupie – daje nadzieje nawet na awans do ćwierćfinału turnieju. Zameldują się tam bowiem nie tylko po dwie najlepsze drużyny z trzech grup, ale też dwie z trzech ekip, które skończą rywalizację w fazie grupowej na trzecich miejscach.

Afrykańskiej drużynie nie przeszkodziła nawet wpadka organizatorów, którzy przed rozpoczęciem spotkania zamiast hymnu Sudanu Południowego odegrali hymn Sudanu. Pomyłka została skorygowana, lecz niesmak pozostał, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie odłączenie się od tego państwa skutkowało w 2011 roku utworzeniem Sudanu Południowego.

Sudan Południowy – Portoryko 90:79 (20:28, 28:26, 23:15, 19:10)

Legenda sportu obserwuje Lewandowskiego! Niespodziewany gość na trybunach w Monako