HomeInne sportyRobert Kubica ukarany po wyścigu 24h Le Mans. Jest uzasadnienie sędziów!

Robert Kubica ukarany po wyścigu 24h Le Mans. Jest uzasadnienie sędziów!

Źródło: FIA/24h Le Mans

Aktualizacja:

Podczas wyścigu 24h Le Mans Robert Kubica spowodował groźny wypadek. Za stworzenie zagrożenia na torze polski kierowca dostał karę 30 sekund. Sędziowie wyścigu uzasadnili swoją decyzję.

Robert Kubica

PressFocus

Sędziowie przeanalizowali wypadek z udziałem Kubicy

Wyścig 24h Le Mans nie zaczął się najlepiej dla Roberta Kubicy. Choć Polak jechał naprawdę dobrze, jego część słynnego wyścigu skończyła się aż 30-sekundową karą od sędziów. Przy próbie wyprzedzania polski kierowca wpadł w samochód BMW, który musiał wycofać się z rywalizacji po uderzeniu barierki. Kara sprawiła, że Polak spadł z pierwszego miejsca na szóste. Całą sytuację w szczegółowym raporcie opisali sędziowie.

– Samochód numer 15 (BMW – przyp.red) znajdował się w sekcji toru pomiędzy MP19 i MP20, gdy samochód numer 83 (AF Corse – przyp.red) próbował wyprzedzić go po lewej stronie. Samochód numer 92 znajdował się po lewej stronie, a samochód numer 83 próbował przejechać między 92 i 15, po czym uderzył w 15 na wysokości lewej przedniej opony – czytamy.

Zespół AF Corse próbował bronić swojego kierowcy. Włosi zwrócili uwagę na to, że BMW wyjeżdżało z alei serwisowej. Oskarżyli też kierowcę o złamanie przepisów, według których przy wyjeździe z alei powinno się przepuszczać szybszego kierowcę. Sędziowie zgodzili się z przedstawicielami ekipy reprezentowanej przez Kubicę, lecz i tak podtrzymali swój werdykt.

– Sędziowie uznali, że wyjaśnienia są zgodne z prawdą. Nie zmienia to jednak faktu, że do incydentu doprowadził błąd samochodu numer 83 i zjazd kierowcy w prawą stronę w sytuacji, gdy oba pojazdy poruszały się z dużą prędkością, a 83 znajdowało się tuż obok 15. Sędziowie zdecydowali, że kierowca samochodu numer 83 ponosi całkowitą winę za kolizję. – stwierdzili.

Tuż po wypadku spowodowanym przez Kubicę do Polaka uśmiechnęło się szczęście. Kompletnie zmieniły się bowiem warunki pogodowe. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, co sprawiło, że wszystkie samochody zbliżyły się do siebie. Kubicy i spółce będzie zatem łatwiej odrabiać straty do lidera, którym aktualnie jest zespół Cadillac Rading.

Kategorie:

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Wyniki w cieniu absurdu. Podsumowanie pierwszego piłkarskiego dnia na igrzyskach! [WIDEO]
Dlaczego FAR Rabat zatrudnił Michniewicza? “To był szok”
UEFA wlepia kolejne kary po Euro 2024. Aż siedem reprezentacji z grzywnami
Jacek Magiera skomentował porażkę na Łotwie. “Byliśmy za bardzo spięci”
Juventus nie zatrzymuje się z transferami. Nowy stoper blisko Turynu!
Podolski otwarcie o sytuacji Górnika Zabrze. “Nie będziemy grać o mistrzostwo Polski”
Łukasz Zwoliński skomentował transfer do nowego klubu. “Zdaje sobie sprawę z wielkości Wisły”
Mateusz Borek skomentował wpadkę Śląska Wrocław. “Nie bawmy się tak”
Kolejna piłkarska afera na IO 2024. FIFA i MKOl reaguje na “szpiegostwo” dronem, są zawieszenia
Nieudana wyprawa do stolicy Łotwy. Śląsk minimalnie przegrał z Rygą [WIDEO]