Czym są Eurogames? Jak czytamy na stronie internetowej organizacji: “Igrzyska EuroGames, licencjonowane przez Europejską Federację Sportu Gejów i Lesbijek (EGLSF), powstały z myślą o stworzeniu platformy dla sportowców LGBT+. Od pierwszej edycji w Hadze w 1992 roku, to wielodyscyplinarne wydarzenie stało się największym w Europie spotkaniem sportowym dla sportowców wszystkich orientacji seksualnych i tożsamości płciowych. Celem Igrzysk EuroGames jest walka z dyskryminacją w sporcie, promowanie inkluzywności i wspieranie sportowców LGBT+”.
Taką imprezę chciałby zorganizować za trzy lata Poznań. Delegacja z tego miasta wyruszyła do Lyonu, by przyglądać się tegorocznej edycji.
– Na tę imprezę zaprosiła nas zastępczyni burmistrza Lyonu, Julie Nublat-Faure. Trudno jednak w tej chwili przesądzać, że Poznań będzie organizatorem tych zawodów. Jeśli już to najwcześniej w 2028 r., bo za rok jej gospodarzem będzie Cardiff. Na razie jesteśmy na etapie wymiany doświadczeń. Weryfikujemy możliwości naszego miasta pod kątem organizacji tych zawodów. Do Lyonu lecimy po to, żeby zobaczyć infrastrukturę i przebieg rywalizacji – mówi w rozmowie z “Głosem Wielkopolski” Bartłomiej Ignaszewski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej w Radzie Miasta Poznania.
“Głos Wielkopolski” podaje także, że do Francji wyruszyli również: poznański radny Andrzej Prendke, Patrycja Wyciszkiewicz oraz Filip Bittner z Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Ignaszewski w rozmowie z “GW” podkreśla, że Poznań to otwarte, europejskie miasto, odporne na kontrowersje. Pomysł na organizację EuroGames tłumaczy chęcią zysku i ukazania miasta w dobrym świetle.
W przeszłości Eurogames odbywały się m.in. w Berlinie, Paryżu, Zurychu, Rzymie.
(mars)