HomeInne sportyTo koniec francuskiej przygody. Oto ostateczna klasyfikacja medalowa Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Źródło: olympics.com/ własne

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu oficjalnie dobiegły końca. Z tej okazji poznaliśmy ostateczną klasyfikację medalową. Reprezentacja Polski zajęła 42. miejsce.

Logo IO w Paryżu

dpa picture alliance / Alamy

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu przechodzą do historii

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu oficjalnie wystartowały 26 lipca. Sportowcy z całego świata rywalizowali o medale do 11 sierpnia. Ostatni krążek na francuskiej ziemi wywalczyły Stany Zjednoczone, a konkretniej kobieca reprezentacja w koszykówce. Amerykanki pokonały Francuzki 67:66.

Zdobycie złota na parkiecie przypieczętowało również zwycięstwo w ogólnej klasyfikacji medalowej. Amerykanie wywalczyli łącznie 126 medali. W tym 44 złote, 44 srebrne i 42 brązowe. Drugie miejsce zajęli Chińczycy, którzy zapisali na swoim koncie 91 medali (40 złotych, 27 srebrnych, 24 brązowe). Najniższy stopień podium przypadł Japończykom. Sportowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyli 45 medali (20 złotych, 12 srebrnych, 13 brązowych.

Polska w czwartej dziesiątce

Polska zajęła 42. pozycję w klasyfikacji medalowej. Na taką lokatę złożyło się dziesięć medali: Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa, złoto), Klaudia Zwolińska (kajakarstwo slalomowe K-1, srebro), reprezentacja w siatkówce mężczyzn (srebro), Julia Szeremeta (boks, kategoria 57 kg, srebro), Daria Pikulik (kolarstwo torowe, srebro), szermierka (szpada drużynowo, brąz), wioślarstwo (czwórka podwójna, brąz), Iga Świątek (tenis, brąz), Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa, brąz) oraz Natalia Kaczmarek (bieg na 400 metrów, brąz).