HomeInne sportyChmielewski o krok od medalu! Kolejny imponujący rekord Marchanda

Chmielewski o krok od medalu! Kolejny imponujący rekord Marchanda

Źródło: Własne/Eurosport

Krzysztof Chmielewski zajął 4. miejsce w finale pływania na 200 m st. motylkowym na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zwyciężył niesamowity Francuz Leon Marchand, który sięgnął po trzecie złoto w stolicy Francji i ustanowił trzeci nowy rekord olimpijski.

Chmielewski i Marchand

UPI / Alamy | Associated Press / Alamy

Chmielewski tuż za podium

Już w półfinale reprezentant Polski pokazał się z bardzo dobrej strony i zasłużenie zameldował się w wyścigu decydującym o medalach. Chmielewski zajął w swoim wyścigu trzecie miejsce z czasem 1:54.28, a w łącznej klasyfikacji był szósty, co dało mu przepustkę do finałowej rywalizacji.

W środowym finale 20-latek popłynął jeszcze szybciej niż w poprzednim wyścigu. Dopłynął z rezultatem 1:53.90, co ostatecznie dało mu czwarte miejsce. Do trzeciego Ilyi Kharuna stracił 0,90 s. Triumfował Francuz Leon Marchand, a drugi był Węgier Kristof Milak.

Niebywałe osiągnięcie Marchanda

Finał na 200 metrów stylem motylkowym był popisem w wykonaniu Marchanda. Przy ostatnim nawrocie Francuz miał sporą stratę do reprezentanta Węgier, ale na ostatnich metrach zaprezentował niebywałą wytrzymałość i szybkość. Czas 1:51.21 to z kolei nowy rekord olimpijski na tym dystansie.

Jakby tego było mało, dla Francuza był to trzeci złoty medal w Paryżu i trzeci najlepszy wynik w historii igrzysk. Wcześniej wywalczył złoto 400 m stylem zmiennym (4:02.95), a także wygrał na 200 m stylem klasycznym (2:05.85). Marchand został dopiero trzecim pływakiem w historii, który jednego dnia sięgnął po dwa złota – po Walterze Bathe (1912 rok) i Kornelii Ender (1976 rok).