1. Igrzyska w Paryżu – złota Mirosław, srebrni siatkarze, brązowa Świątek i wiele innych
Na przełomie lipca i sierpnia w Paryżu odbyła się najważniejsza impreza czterolecia – letnie igrzyska. Polacy jechali na nie z wieloma medalowymi szansami – siatkarzami, siatkarkami, Igą Świątek, lekkoatletkami i lekkoatletami czy przedstawicielami mniej popularnych sportów na czele z Aleksandrą Mirosław. Ostatecznie na igrzyskach Polska zdobyła 10 medali – 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych. I choć wynik jest trochę rozczarowujący, to z pewnością sukcesy Polaków w Paryżu cieszą.
Najważniejszy medal w Paryżu zdobyła Aleksandra Mirosław. Polka nie tylko była bezkonkurencyjna i wygrała zmagania we wspinaczce sportowej, ale też dwukrotnie biła rekord świata. Ten wynosi obecnie 6,06 sekundy. W tych samych zmaganiach brąz wywalczyła inna z naszych reprezentantek – Aleksandra Kałucka.
Wielkie nadzieje wiązaliśmy także z występem polskich siatkarzy. Ci zostali wicemistrzami olimpijskimi i pierwszy raz od 2004 roku wygrali ćwierćfinał. W finale ulegli Francuzom (0:3), a kibice pamiętają z pewnością mecz półfinałowy ze Stanami Zjednoczonymi, który Polacy wygrali po tie-braku i prawdziwym rollercoasterze. Wówczas świetne zawody rozegrał Tomasz Fornal.
Tylko i aż brązowy medal olimpijski w Paryżu wywalczyła Iga Świątek. Polka jechała do Paryża jako liderka rankingu WTA i faworytka do złota. W półfinale rywalizacji przegrała z Qinwen Zheng, która później sięgnęła po tytuł mistrzyni. W meczu o brąz Świątek pokonała Słowaczkę Annę Schmiedlovą. I choć po półfinale było wiele łez naszej tenisistki, to po czasie doceniła ona brązowy medal.
Krążki z Paryża przywieźli także: Klaudia Zwolińska (srebro w kajakarstwie slalomowym), Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga oraz Alicja Klasik (brąz w szpadzie drużynowej), Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup (brąz w wioślarstwie), Natalia Kaczmarek (brąz w biegu na 400 metrów), Julia Szeremeta (srebro w boksie) oraz Daria Pikulik (srebro w kolarstwie torowym).
2. Awans Polaków na mistrzostwa Europy w Niemczech – świetny Szczęsny w barażu
Po nieudanych eliminacjach do Euro oraz fatalnej kadencji Fernando Santosa Michał Probierz stanął przed zadaniem wywalczenia z reprezentacją Polski awansu na Euro w Niemczech.
W marcu reprezentacja Polski zagrała mecz barażowy z Walią. Wówczas bohaterem naszej drużyny został Wojciech Szczęsny, który kapitalnie spisał się w serii rzutów karnych. Dzięki niemu Biało-Czerwoni ograli Walijczyków w Cardiff i zagrali na czerwcowym turnieju. I choć sam turniej nam nie wyszedł i zakończył się na fazie grupowej, to wyczyny Szczęsnego z barażów kibice zapamiętają na długo.
3. Iga Świątek królową Rolanda Garrosa!
O tym, że Iga Świątek uwielbia grać na kortach ziemnych i na turnieju Rolanda Garrosa, wiadomo nie od dziś. Polka w 2024 roku potwierdziła, że Paryż to jej ulubiony turniej. Świątek po raz czwarty w karierze sięgnęła po końcowy triumf na paryskich kortach. W finale pokonała Jasmine Paolini.
Polka w drodze po końcowy triumf pokonała kilka utytułowanych zawodniczek m.in. Naomi Osakę, Marketę Voundrousovą czy też Coco Gauff. Warto dodać, że wygrana w Paryżu była jej 22. triumfem w turnieju WTA w karierze.
4. Polki jadą na mistrzostwa Europy! Pierwszy raz w historii
Rok 2024 był także czasem piłki kobiecej w naszym kraju. W sierpniu ogłoszono, że nowym domem reprezentacji Polski kobiet została Polsat Plus Arena. Dwa miesiące później Polki przystąpiły do walki w barażach o awans na mistrzostwa Europy w Szwajcarii.
W pierwszym dwumeczu Biało-Czerwone bez większych problemów pokonały Rumunki. Poprzeczka zawieszona nieco wyżej była w finale, gdzie Polki mierzyły się z Austrią. W pierwszym meczu w Gdańsku piłkarki Niny Patalon wygrały 1:0 i pojechały na rewanż do Wiednia z zaliczką. A tam, w dniu 28. urodzin Ewy Pajor, przypieczętowały awans na przyszłoroczne Euro.
Polskie piłkarki po raz pierwszy w historii zagrają na wielkiej imprezie. Ich grupowymi rywalkami na Euro będą Niemki, Dunki oraz Szwedki.
5. Katarzyna Niewiadoma wygrywa Tour de France!
Choć kolarstwo, zwłaszcza w kobiecym wydaniu, jest w Polsce raczej sportem niszowym, to sukces Katarzyny Niewiadomej nie mógł umknąć nam w tegorocznym zestawieniu. Polka została triumfatorką prestiżowego Tour de France, co nie zdarza się codziennie.
Niewiadoma w klasyfikacji generalnej minimalnie wyprzedziła Holenderki – Demi Vollering oraz Paulinę Roojakkers. Polka w czterech z ośmiu etapów była w czołowej piątce. I choć nie wygrała ani jednego, to sięgnęła po najcenniejsze trofeum za cały wyścig.
Naszej uwadze nie mogły ujść także inne ważne wydarzenia z udziałem polskich sportowców. Oprócz pięciu najważniejszych wydarzeń wyróżniliśmy także kilka innych. Bartosz Zmarzlik po raz piąty w karierze został mistrzem świata na żużlu, a Robert Lewandowski zanotował kapitalną jesień w barwach FC Barcelony.