Puchar Interkontynentalny – historia i format rozgrywek
Tegoroczna edycja Pucharu Interkontynentalnego de facto jest pierwszą w obecnym formacie. Wcześniej rozgrywki te, określane jako Toyota Cup, rozgrywano w latach 1960-2004, po czym przemianowano je na nowych zasadach na Klubowe Mistrzostwa Świata. Formalnie najwięcej triumfów w historii ma na koncie pięć klubów – Real Madryt, Peñarol, AC Milan, Nacional i Boca Juniors (po trzy).
Przez kolejne 20 lat rozgrywki rzeczywiście przyjmowały formę Klubowych Mistrzostw Świata, aż do ubiegłego roku, kiedy to odbyła się ich ostatnia edycja w dotychczasowej formie. W grudniu 2022 roku FIFA zatwierdziła nowy format od 2025 roku – KMŚ zostaną rozszerzone z siedmiu do 32 drużyn. Uznano jednak, że warto zachować możliwość rywalizacji pomiędzy mistrzami najważniejszych klubowych rozgrywek z poszczególnych federacji.
I tak, Puchar Interkontynentalny ponownie wrócił na salony, jednak także w nieco odmienionej formule. Zagra w nim sześć klubów, które wygrywały Ligę Mistrzów w Europie, Azji, Afryce, strefie CONCACAF i Oceanii, a także Copa Libertadores.
Puchar Interkontynentalny – stadiony
Mecze w ramach Pucharu Interkontynentalnego rozgrywane mają być na czterech stadionach w trzech krajach.
– Al-Ajn (ZEA) – Hazza Bin Zayed Stadium (pojemność 25 tys.)
– Kair (Egipt) – Cairo International Stadium (pojemność 75 tys.)
– Doha (Katar) – Stadium 974 (pojemność 44 089)
– Lusajl (Katar) – Lusail Stadium (pojemność 88 966)
Puchar Interkontynentalny – schemat rozgrywek
Tegoroczna edycja Pucharu Interkontynentalnego odbywa się na przestrzeni czterech rund, w trakcie których rozegranych zostanie pięć meczów.
– I runda (baraż FIFA African–Asian–Pacific Cup) – pojedynek pomiędzy zwycięzcami azjatyckiej Ligi Mistrzów 2023/24 i Ligi Mistrzów Oceanii 2024
– II runda (FIFA African–Asian–Pacific Cup i FIFA Derby of the Americas) – starcia z udziałem triumfatora barażu ze zwycięzcą afrykańskiej Ligi Mistrzów 2023/24 oraz triumfatora Copa Libertadores 2024 ze zdobywcą Ligi Mistrzów CONCACAF 2024
– Baraż (FIFA Challenger Cup) – pojedynek zwycięzców obu meczów II rundy
– Finał – starcie zwycięzcy FIFA Challenger Cup ze zwycięzcą europejskiej Ligi Mistrzów 2023/24
Puchar Interkontynentalny – drabinka turniejowa
I runda (22.09.2024)
Al-Ajn (ZEA) 6:2 Auckland City (Nowa Zelandia)
II runda (29.10.2024 i 11.12.2024)
Botafogo (Brazylia) 0:3 Pachuca (Meksyk)
Al-Ahly (Egipt) 3:0 Al-Ajn (ZEA)
Baraż (14.12.2024)
Pachuca (Meksyk) 0:0 (6:5 k.) Al-Ahly (Egipt)
Finał (18.12.2024)
Real Madryt (Hiszpania) vs Pachuca (Meksyk)
Puchar Interkontynentalny – nagrody i trofea
Co ciekawe, trofeum zostanie wręczone nie tylko zwycięzcy Pucharu Interkontynentalnego, którym zostanie Real Madryt lub Pachuca. Oddzielnie wyróżnienia powędrują również do klubów, które wygrały starcia z udziałem ekip z poszczególnych federacji.
Specjalne puchary otrzymają więc FIFA African–Asian–Pacific Cup (Al-Ajn), FIFA Derby of the Americas oraz FIFA Challenger Cup (Pachuca).