HomePiłka nożnaSędziowie świadomie złamali przepisy rzekomo dlatego, że… drużyny się zgodziły

Sędziowie świadomie złamali przepisy rzekomo dlatego, że… drużyny się zgodziły

Jeśli po 90 minutach gry jest remis, a obie drużyny nie chcą grać dogrywki, to można od razu przystąpić do wykonywania rzutów karnych – tak uznali sędziowie meczu Start Miastko – Sparta Sycewice. I tak zrobili.

Gwizdek sędziowski

Andrij Popow / Alamy

To był mecz czwartej rundy Pucharu Polski na szczeblu okręgu słupskiego. Po 90 minutach gry i czasie doliczonym z powodu różnych przerw było 1:1. Zgodnie z regulaminem rozgrywek sędzia powinien zarządzić dogrywkę trwającą dwa razy po 15 minut. Gdyby po dogrywce był remis, wtedy o losie awansu decydowałyby gole z rzutów karnych. To zasada powszechnie znana i obowiązująca w wielu rozgrywkach wykorzystujących system pucharowy.

Wolnoć Tomku w swoim… meczu

Jednak sędzia Dominik Buczkowski, któremu w tym meczu pomagali również dosyć doświadczeni sędziowie asystenci Arkadiusz Piotrowski i Krzysztof Kwiatkowski, postanowił inaczej. Od razu zarządził rzuty karne.

Dlaczego arbiter tak postąpił? Rzekomo zgodziły się na to obie drużyny. Problem w tym, że sędzia nie może ignorować „Przepisów gry” ani regulaminu rozgrywek – nie może ignorować nawet w oparciu o porozumienie z obiema drużynami.

W rzutach karnych Start wygrał 4:3. Czy mecz zostanie powtórzony? Jakie konsekwencje spotkają arbitra? Na razie nie wiadomo. Sprawą zajmuje się Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Zgodnie z regulaminem sędzia powinien zarządzić dogrywkę dwa razy po 15 minut. Dlaczego tego nie zrobił? (fot. Pomorski ZPN)

Ter Stegen się nie poddaje. FC Barcelona przekazała dobre wieści
Luis Suarez zabrał głos na temat swojej przyszłości. Wyraził się bardzo jasno!
Gikiewicz tego się nie spodziewał. Co zaskoczyło bramkarza po powrocie do Polski?