Polscy paralimpijczycy pobili wynik z Tokio
Przed rozpoczęciem igrzysk paralimpijskich reprezentanci Polski mówili, że ich celem jest poprawienie wyniku sprzed czterech lat. Spełnienie tego marzenia nie było wcale łatwe, ponieważ w stolicy Japonii Polacy stawali na najwyższym stopniu olimpijskiego podium aż siedem razy.
Ostatecznie polscy paralimpijczycy dopięli swego w przedostatnim dniu igrzysk. Złoty medal w paratenisie stołowym w kategorii WS9 zdobyła Karolina Pęk. Triumf utytułowanej zawodniczki sprawił, że reprezentacja Polski znalazła się na 14. miejscu w klasyfikacji medalowej. Trzeba przyznać, że krążków z najcenniejszego kruszcu mogłoby być więcej, gdyby nie olbrzymi pech Róży Kozakowskiej. Polskiej paralimpijce odebrano złoty medal w rzucie maczugą. Jakby tego było mało, kontuzja uniemożliwiła jej udział w konkursie pchnięcia kulą.
Na dzień przed końcem paraigrzysk Polacy zgromadzili aż 23 medale – osiem złotych, sześć srebrnych i dziewięć brązowych. Tuż przed ceremonią zakończenia zmagań w stolicy Francji reprezentanci Polski będą mieli dwie szanse na powiększenie tego dorobku. W kategorii KL3 startować będzie polska kajakarka Katarzyna Kozikowska, która ma na swoim koncie złoty medal mistrzostw świata. O paralimpijskie podium powalczy też Marzena Zięba, która rywalizuje w trójboju siłowym. Polka może za to pochwalić się krążkami zdobytymi w Tokio i Rio de Janeiro.
Chiny liderem klasyfikacji medalowej
Jeśli chodzi o tabelę medalową paraigrzysk, zdecydowanie najlepiej wygląda reprezentacja Chin. Przewaga zawodników z Państwa Środka nad resztą stawki jest ogromna. Chińczycy stawali na najwyższym stopniu podium aż 93 razy. Drugie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii (47 złotych medali), zaś trzecia pozycja Stanom Zjednoczonym (35 złotych medali).
Oznacza to, że nawet łączny wynik dwóch sportowych potęg nie może się równać z osiągnięciem reprezentantów Chin, którzy do swojego dorobku dorzucili 73 srebrne medale i 49 krążków koloru brązowego. Pierwszą dziesiątkę najprawdopodobniej uzupełni Holandia, Włochy, Brazylia, Ukraina, Francja, Australia i Japonia.
Ceremonia zamknięcia paraigrzysk olimpijskich w Paryżu odbędzie się 8 września (niedziela) na Stade de France. Wydarzenie ma rozpocząć się o godzinie 20:00.
Lista reprezentantów Polski, którzy zdobyli medal na 17. Igrzyskach Paralimpijskich
- złoto: Kamil Otowski (parapływanie), Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Rafał Czuper i Karolina Pęk (paratenis stołowy), Barbara Bieganowska-Zając i Karolina Kucharczyk (paralekkoatletyka)
- srebro: Lucyna Kornobys i Renata Śliwińska (paralekkoatletyka), Michał Dąbrowski i Kinga Dróżdż (szermierka na wózkach), Łukasz Ciszek (parałucznictwo) i Natalia Partyka (paratenis stołowy)
- brąz: Lech Stoltman i Maciej Lepiato (paralekkoatletyka), Karolina Pęk, Piotr Grudzień, Natalia Partyka i Dorota Bucław (paratenis stołowy), Rafał Wilk i Zbigniew Maciejewski (parakolarstwo), Marek Dobrowolski (parastrzelectwo) i Michał Dąbrowski (szermierka na wózkach)