HomeInne sportyOgromny sukces polskich osad wioślarskich. Dwa złota młodzieżowych MŚ!

Ogromny sukces polskich osad wioślarskich. Dwa złota młodzieżowych MŚ!

Źródło: PZTW

Dwie polskie osady – dwójka podwójna (Konrad Domański i Jakub Woźniak) i czwórka podwójna (Mikołaj Kulka, Michał Rańda, Cezary Litka i Daniel Gałęza) sięgnęły po młodzieżowe mistrzostwo świata. Obie ekipy w wielkim stylu wygrały finałowe biegi w kanadyjskim St. Catharines i wywalczyły złote medale.

Wioślarze

World Rowing

Polska dwójka podwójna ze złotem

Już w przedbiegach polski duet pokazał się ze znakomitej strony. Domański i Woźniak pokonali dystans 2000 metrów w czasie 06:14.52, wyprzedzając drugich Portugalczyków o prawie osiem sekund. Uzyskali najlepszy czas spośród wszystkich 14 osad, które wystartowały w tej fazie.

W półfinale Polacy ponownie mieli najlepszy czas spośród 12 uczestniczących ekip. Do mety dopłynęli z czasem 06:45.83, wyprzedzając drugich Włochów o prawie dwie sekundy. Tak świetne rezultaty sprawiały, że biało-czerwoni byli faworytami do sięgnięcia po złoto.

W decydującym biegu Domański i Woźniak prowadzili z dość sporą przewagą już od pierwszej ćwiartki dystansu. Po jego połowie wyprzedzali Australijczyków już o niecałe dwie sekundy i utrzymali to do samego końca. Do mety dopłynęli z czasem 06:11.09, sięgając po młodzieżowe mistrzostwo świata.

Polska czwórka również z młodzieżowym mistrzostwem świata

W rywalizacji czwórek podwójnych medalowe aspiracje mieli z kolei Mikołaj Kulka, Michał Rańda, Cezary Litka i Daniel Gałęza. W swoim przebiegu biało-czerwoni uzyskali drugi czas (05:44.31), natomiast w półfinale okazali się najszybsi z czasem 06:09.32.

Polska czwórka była więc jednym z faworytów do sięgnięcia po złoto i potwierdziła to już po pierwszych 500 metrach, osiągając niemal pół sekundy przewagi nad Czechami. Utrzymywali ją do samego końca – pokonali dystans 2000 metrów z czasem 05:39.53, co również dało im tytuł młodzieżowych mistrzów świata.