HomeLekkoatletykaNatalia Kaczmarek przeszła do historii polskiej lekkoatletyki. Co za wyczyn!

Natalia Kaczmarek przeszła do historii polskiej lekkoatletyki. Co za wyczyn!

Źródło: X/Athletics News

Po piątkowym finale biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek może się pochwalić kompletem medali olimpijskich – ma na swoim koncie złoto, srebro i brąz. Kaczmarek jest trzecią zawodniczką w historii polskiej lekkoatletyki, która dokonałą tej sztuki.

Natalia Kaczmarek

BSR Agency / Alamy

Natalia Kaczmarek zdobyła swój trzeci medal igrzysk olimpijskich

W finale biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek potwierdziła swoją dobrą formę z eliminacji. Polka przekroczyła barierę 49 sekund (48,98) i zameldowała się na mecie wyścigu jako trzecia. Tym samym Kaczmarek zdobyła pierwszy lekkoatletyczny medal reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Mało kto wie, że w piątek Kaczmarek napisała też inną historię. Do kolekcji medalowej brakowało jej bowiem “krążka” w kolorze brązu. Złoto i srebro wywalczyła na igrzyskach w Tokio. Warto zwrócić uwagę, że 26-latka zdobyła medale w trzech różnych konkurencjach. W stolicy Japonii stawała na olimpijskim podium sztafety mieszanej 4×400 metrów, a także sztafety kobiet na tym samym dystansie. W Paryżu Polka wywalczyła swój pierwszy medal indywidualny.

Brązowa medalistka igrzysk w Paryżu dołącza do grona najbardziej utytułowanych sportowców w historii polskiej lekkoatletyki. Oprócz niej kompletem medalowym może się pochwalić Irena Szewińska, a więc legenda polskiego sportu. Była lekkoatletka zdobyła łącznie siedem medali igrzysk olimpijskich. Podobnie, jak Kaczmarek święciła swoje pierwsze triumfy w Tokio. W 1964 zdobyła złoto w sztafecie 4×100 metrów i srebro w biegu na 200 metrów. Brąz dorzuciła cztery lata później w Meksyku, gdzie rywalizowała w biegu na 100 metrów.

W gronie zawodniczek, które zdobyły wszystkie trzy medale olimpijskie jest jeszcze Teresa Ciepły. Biegaczka zaczęła od brązowego medalu w sztafecie 4×100 metrów na igrzyskach w Rzymie (1960). Ciepły była też częścią złotej sztafety 4×100 metrów z igrzysk w Tokio. W stolicy Japonii cieszyła się z kolei ze srebrnego krążka w biegu na 80 metrów przez płotki.