HomeSiatkówkaIO 2024: Sensacja była o krok. Szalony pościg Włochów, mistrzowie świata w półfinale

Siatkarska reprezentacja Włoch została drugim półfinalistą olimpijskiego turnieju w Paryżu. Mistrzowie świata z 2022 roku po szalonym meczu wygrali 3:2 z Japonią, choć Azjaci w trzecim secie mieli aż trzy piłki meczowe, których nie zdołali wykorzystać.

Włochy

Zaskakujące prowadzenie Japończyków

Włosi byli zdecydowanymi faworytami tego meczu. Aktualni mistrzowie świata wygrali wszystkie trzy mecze w grupie B, ogrywając między innymi Polskę 3:1. Japończycy z kolei grają na igrzyskach dopiero po raz drugi w XXI wieku, a w grupie wygrali tylko jedno spotkanie na trzy.

Pierwszy set upłynął pod znakiem przewagi Japończyków, którzy od stanu 11:10 powiększali przewagę nad Włochami, ostatecznie wygrywając tę partię 25:20. W drugim secie to włoscy siatkarze prowadzili przez dłuższy czas, ale końcówka należała do Azjatów – triumfowali 25:23.

Genialny pościg Włochów i awans do półfinału

Przez zdecydowaną większość trzeciej partii wydawało się, że Japończycy dopną swego i niespodziewanie wygrają 3:0, awansując tym samym do strefy medalowej. Mieli nawet trzy piłki meczowe od stanu 24:21, ale Włosi w ostatniej chwili odwrócili sytuację i wygrali 27:25, zgłaszając akces do walki o półfinał.

Jak można było się spodziewać, w czwartym secie mistrzowie świata za wszelką cenę dążyli do wyrównania stanu spotkania i udało im się to dzięki lepszej skuteczności w końcówce (26:24). Tie-break, podobnie jak cały mecz, był niezwykle zacięty. Siatkarze z Japonii ponownie mieli piłkę meczową przy stanie 15:14, ale Włosi po raz kolejny odwrócili sytuację, wygrali 17:15 i zameldowali się w półfinale.

Włochy 3:2 Japonia (20:25, 23:25, 27:25, 26:24, 17:15)