HomePiłka nożnaPrzeciętny Kylian Mbappe i wybitny Lamine Yamal [OCENY]

Przeciętny Kylian Mbappe i wybitny Lamine Yamal [OCENY]

Hiszpania ograła 2:1 Francję w półfinale Euro! Lamine Yamal był wielki, a Kylian Mbappe co najwyżej przeciętny. Zobacz, jak oceniliśmy resztę piłkarzy w skali 1-10.

Lamine Yamal

Lamine Yamal. Fot. Alamy

HISZPANIA

Unai Simon – 6/10

W pierwszej połowie nie zanotował żadnej interwencji, a przy straconym golu nie miał zbyt wiele do powiedzenia. Po przerwie dwukrotnie zatrzymywał Francuzów. Miał szczęście, że jedno z jego fatalnych wybić nie skończyło się straconym golem. Przyznajemy mu “6”, ale znacznie bliżej było mu do “5” niż “7”.

Jesus Navas – 6/10

Nieco zaspał przy pierwszym golu Francuzów, ale po dość nerwowym początku zanotował kilka niezłych interwencji. Biorąc pod uwagę, że wskoczył do składu za zawieszonego Carvajala i wielu kibiców bało się o jego formę, a musiał się zmierzyć z piekielnie groźnym Kylianem Mbappe, to trzeba jego występ ocenić pozytywnie.

Nacho – 6/10

Niemal bezbłędny w rozegraniu (93 procent skutecznych podań) i bardzo pewny w obronie. Choć to sześciokrotny triumfator Ligi Mistrzów, to jednak pozytywnie zaskoczył.

Aymeric Laporte – 6/10

Zagrał na zbliżonym poziomie, co Nacho. Co prawda Laporte zanotował więcej strat, przy wyprowadzaniu piłki, ale piłkarz z saudyjskiej ligi starał się jednak trudniejszych podań.

Marc Cucurella – 7/10

Zasuwał od jednego pola karnego do drugiego. Ciężko pracował w obronie, ale i podłączał się do ataków. Cucurella to jedno z największych odkryć Euro 2024, bo wielu kibiców podważało jego jakość.

Rodri – 8/10

Na pierwszy rzut oka może tego nie widać, ale Rodri to absolutnie fundamentalny piłkarz dla Hiszpanów. Tempomat drużyny, który daje swój stempel na początku każdej akcji. Zanotował 95 procent celnych podań, choć próbowali mu przeszkadzać Kante, Tchouameni czy Rabiot.

Fabian Ruiz – 8/10

Pomocnik Paris Saint Germain wskoczył na bardzo wysoki poziom podczas Euro 2024 i każdym kolejnym meczem udowadnia, że nie zamierza z niego schodzić. Kolejny świetny występ Ruiza.

Dani Olmo – 8/10

Olmo zastąpił Pedriego w pierwszym składzie i nikt nie mógł zatęsknić za graczem Barcelony. Znowu jego przebojowość, odwaga oraz świetne wyszkolenie techniczne zapewniły Hiszpanom wymierne korzyści. To właśnie akcja Olmo przyniosła gola na 2:1. Władze Barcelony mogą być wściekłe, że kilka lat temu pozwoliły mu odejść…

Nico Williams – 5/10

Nico zachwycał podczas Euro. Aż do wtorku. Williams zanotował bezbarwny występ. Nie wychodziły mu ani wrzutki, ani dryblingi.

Alvaro Morata – 5/10

Nie oddał żadnego strzału. Nawet niecelnego. A jednak trudno go przesadnie krytykować, bo zostawił na boisku kawał serca. Dzielnie rywalizował w obrońcami Francji i wielokrotnie był faulowany. Trudny mecz dla Moraty.

Lamine Yamal – 9/10

O tym, że ma wielki talent było wiadomo od kiedy tylko zadebiutował w seniorskim futbolu. Meczem z Francją potwierdził, że ma potencjał, aby w przyszłości rywalizować o Złotą Piłkę. Autor cudownego gola. Biorąc pod uwagę rangę spotkania, była to najpiękniejsza bramka tego turnieju. Talent czystej wody.

Daniel Vivian – 6/10

Nie radził sobie tak dobrze, jak Jesus Navas, ale miał trudniej, bo grał od 58. minuty, gdy Francja za wszelką cenę chciała wyrównać.

Mikel Oyarzabal, Mikel Merino, Ferran Torres, Martin Zubimendi – grali za krótko, by ich ocenić

FRANCJA

Mike Maignan – 5/10

W pierwszej połowie nie obronił żadnego strzału, a w dodatku wpuścił dwa gole. Przy obu nie miał jednak wiele do powiedzenia. Tuż po przerwie popisał się efektownym wyjściem z bramki, gdy skasował kontratak Hiszpanów.

Jules Kounde – 5/10

Zamieszany przy straconej bramce na 1:2. To właśnie od Julesa Kounde odbiła się piłka po strzale Daniego Olmo. Szkoda, bo z wyjątkiem tej akcji, radził sobie naprawdę dobrze. Wygrywał większość pojedynków z Nico Williamsem.

Dayot Upamecano – 4/10

Świetnie sobie radził w powietrznych pojedynkach, ale tyle dobrego można o nim napisać. Niedokładny w rozegraniu i momentami zbyt nerwowy w swoich interwencjach.

William Saliba – 5/10

Do tej pory był jednym z najlepszych stoperów Euro 2024, ale we wtorek nie zagrał już tak dobrze. Przeciętny występ Francuza.

Theo Hernandez – 4/10

To miał być jego mecz. Wydawało się, że Theo Hernandez będzie nękał prawą flankę Hiszpanów, a jednak brakowało jego rajdów. W dodatku spartaczył doskonałą okazję po przerwie.

N’Golo Kante – 4/10

Przy całej sympatii do Kante, trzeba go ocenić negatywnie. Jak na swoje standardy, nie pomógł zbyt wiele w destrukcji, a w rozegraniu był praktycznie niewidoczny. Słaby mecz N’Golo.

Adrien Rabiot – 4/10

Teoretycznie podawał celnie (88 procent skuteczności) i wygrywał niemal wszystkie pojedynki (6/7), jednak w praktyce był hamulcowym Francuzów, który opóźniał grę, gdy mógł ją przyśpieszać. Mocno przeciętny występ piłkarza Juventusu.

Aurelien Tchouameni – 5/10

Najlepszy spośród francuskich pomocników, ale to nie znaczy, że zagrał dobrze. Nie można mu odmówić waleczności, ale dziś górą byli techniczni pomocnicy Hiszpanii.

Ousmane Dembele – 4/10

Nigdy nie wiadomo, jaką formę wylosuje Osumane Dembele. W półfinale Euro Francuz wylosował akurat słabą dyspozycję. Raził niedokładnością, choć Francja bardzo go potrzebowała.

Randal Kolo Muani – 7/10

Co mógł zrobić, to zrobił. Na początku meczu wykorzystał świetną wrzutkę Kyliana Mbappe, głową pokonując Unaia Simona. Więcej okazji nie miał, ale o to pretensje można raczej kierować do jego kolegów.

Kylian Mbappe – 5/10

W pierwszej połowie był najjaśniejszym punktem Francuzów, co udokumentował piękną asystą. Po przerwie zaczął jednak marnować coraz więcej sytuacji. Wyglądał lepiej niż kilka dni temu, ale to wciąż nie jest ten Mbappe, który szalał na mundialu w Katarze, a nawet w Rosji.

Antoine Griezmann – 3/10

Zagrał niemal pół godziny, a zanotował zaledwie trzy podania celne. Bardzo słaby występ i bardzo słaby turniej Griezmanna, który przecież był specjalistą od wielkich turniejów.