HomeKoszykówkaTo oni wywalczyli ostatnie bilety do Paryża! Łzy Giannisa Antetokounmpo [WIDEO]

To oni wywalczyli ostatnie bilety do Paryża! Łzy Giannisa Antetokounmpo [WIDEO]

Źródło: FIBA

Grecja, Brazylia, Hiszpania oraz Portoryko to cztery ostatnie reprezentacje, które w niedzielę zapewniły sobie awans do koszykarskiego turnieju olimpijskiego.

Giannis Antetokounmpo

Giannis Antetokounmpo (fot. Associated Press / Alamy)

W minionym tygodniu odbyły się cztery turnieje kwalifikacyjne, których stawką były bilety do Paryża. Awans olimpijski mógł wywalczyć tylko zwycięzca danego turnieju. Do obsadzenia zostały cztery miejsca. Polska reprezentacja walczyła na turnieju w Hiszpanii, ale po porażkach z Bahamami i Finlandią nie przeszła fazy grupowej. A kto ostatecznie cieszył się z awansu?

Łzy Giannisa Antetokounmpo

Po 16 latach Grecja wraca do turnieju olimpijskiego! Gospodarze turnieju kwalifikacyjnego w Pireusie w finałowym meczu wygrali 80:69 z Chorwacją. 23 punkty i osiem zbiórek zapisał na konto Giannis Antetokounmpo, dla którego będą to pierwsze w karierze igrzyska olimpijskie. Nic więc dziwnego, że po ostatniej syrenie gwiazda Milwaukee Bucks zareagowała bardzo emocjonalnie. Kamery uchwyciły jak szczęśliwy Giannis płacze po awansie Grecji.

Łotwa wciąż musi poczekać

Po 88 latach powrót do igrzysk był na wyciągnięcie ręki dla Łotwy, ale łotewscy koszykarze w finale turnieju kwalifikacyjnego w Rydze przegrali 69:94 z Brazylią, która od samego początku spotkania dominowała. Już po pierwszych 10 minutach kadra z Ameryki Południowej prowadziła 23 punktami, gdy Bruno Caboclo trafił z połowy boiska równo z końcową syreną pierwszej kwarty. Była to zresztą… ósma trójka Brazylijczyków w pierwszej odsłonie.

Hiszpania wygrała “polski” turniej

Rekordowe szóste igrzyska olimpijskie zaliczy Rudy Fernandez. Legenda hiszpańskiej koszykówki pomogła swojej reprezentacji pokonać 86:78 kadrę Bahamów w finale turnieju w Walencji, na którym nie poszło Polakom. Gospodarze wyszli na prowadzenie w drugiej kwarcie i nie oddali go już do końca, choć rywal z trójką zawodników z NBA niemal do ostatnich minut finałowego spotkania był w grze. Bahamy na historyczny awans muszą jednak jeszcze poczekać.

Niespodzianka w Portoryko

Po raz pierwszy w historii Portoryko pokonało Litwę! Zwycięstwo 79:68 w finale turnieju w San Juan pozwoliło gospodarzom świętować pierwszą od 2004 roku koszykarską kwalifikację olimpijską. Świetne zawody rozegrał Jose Alvarado. Filigranowy obrońca występujący na co dzień w New Orleans Pelicans z NBA zapisał na konto 23 punkty, kontrolując przebieg spotkania. Litwinów zabraknie na igrzyskach dopiero po raz drugi od 1991 roku.

Kto z kim na igrzyskach?

Turniej olimpijski rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 10 sierpnia. Wcześniej awans do Paryża wywalczyły sobie już reprezentacje Francji, USA, Kanady, Australii, Sudanu Południowego, Japonii, Serbii oraz Niemiec. Tak natomiast wygląda podział na grupy:

• Grupa A: Australia, Grecja, Kanada, Hiszpania
  • Grupa B: Francja, Niemcy, Japonia, Brazylia
  • Grupa C: Serbia, Sudan Południowy, Portoryko, USA