HomePiłka nożnaEuro 2024 turniejem młodych! To do nich należy przyszłość piłki nożnej

Euro 2024 turniejem młodych! To do nich należy przyszłość piłki nożnej

Lamine Yamal, Jamal Musiala czy Arda Güler – to jedne z największych nazwisk młodego pokolenia. Po pierwszych meczach tegorocznych mistrzostw Europy to oni stanowią trzon swoich reprezentacji. Mimo młodego wieku, na ich barkach spoczywa ostateczny wynik meczu.

Lamine Yamal

Lamine Yamal. Fot. Alamy

Ogromna nadzieja

16-letni Lamine Yamal przebojem wszedł do pierwszego zespołu FC Barcelony w tym sezonie. Hiszpański zawodnik zanotował kilka kluczowych asyst oraz pięknych bramek. Tym samym wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie podczas Euro 2024 i jest najmłodszym piłkarzem turnieju. W swoim pierwszym meczu przeciwko Chorwacji zaliczył asystę przy golu Carvajala. Jego szybkość i doskonały drybling jest istotnym elementem w wielu kluczowych akcjach reprezentacji Hiszpanii.

Świetnymi dwoma występami popisał się również Jamal Musiala. 21-letni zawodnik w minionym sezonie Bundesligi w barwach Bayernu Monachium miał udział przy ważnych bramkach swojego zespołu. Jego doskonała technika i drybling sprawiają, że niejeden obrońca  ma problem z odebraniem mu piłki. W dwóch pierwszych meczach Euro 2024 zdobył dwie bramki i jest obecnie najlepszym strzelcem reprezentacji Niemiec tego turnieju.

Złote pokolenie

Przez liczne kontuzje w minionym sezonie ligi hiszpańskiej, Arda Güler nie mógł grać w pierwszych meczach w barwach Realu Madryt. Kiedy jednak się pojawił, to w bardzo szybkim tempie pokazał swój talent. 19-latek w przeciągu 10. meczy zdobył 6 bramek i stał się szóstym najlepszym strzelcem tego sezonu. W reprezentacji Turcji już po pierwszym meczu Euro 2024 został bohaterem swojego kraju. W 65. minucie meczu popisał się niesamowitym strzałem zza pola karnego i dzięki temu trafieniu Turkowie pokonali Gruzinów 2:1.

W ciągu ostatnich lat wielu kibiców zadaje sobie pytanie kto zastąpi Cristiano Ronaldo w reprezentacji. 21-letni Francisco Conceição podczas ostatniego meczu z Czechami dokonał fenomenalnej zmiany. Młody Portugalczyk wchodząc w 90. minucie, już po dwóch minutach zdobył bramkę zapewniając swojemu krajowi zwycięstwo. Tym samym pokazał trenerowi Roberto Martinezowi, że mimo młodego wieku, może mieć decydujący głos w meczu. Conceição na co dzień występuje w FC Porto, w którym ma za sobą wiele dobrych występów.

Przyszłość reprezentacji Polski

Wielkim wygranym towarzyskich meczy przed Euro 2024 stał się Kacper Urbański. 19-letni piłkarz od pierwszego meczu pokazał, że z łatwością utrzymuje się przy piłce w trudnych sytuacjach oraz nie boi się wejść w drybling. W pierwszym meczu z Holandią zaliczył udany, solidny występ. Według wielu ekspertów jest przyszłością reprezentacji Polski. W tym sezonie włoskiej ligi w barwach Bologni FC zagrał w wielu spotkaniach pod wodzą Thiago Motty, zajmując ze swoją drużyną historyczne piąte miejsce.

autor: Michał Józków

KSW 100 z kolejnym mistrzem w zestawieniu! Będzie bronił pasa
Fame MMA się nie zatrzymuje. Mistrz walk na gołe pięści wkracza do gry!
Kolejny mistrz zawalczy na KSW 100! Podejdzie do jedenastej obrony pasa
Linia lotnicza reaguje na sytuację z Usykiem.
Zbliża się wielki powrót Mariusza Pudzianowskiego. Dyrektor KSW przerwał milczenie