HomePiłka nożnaPiorunujący finisz Albanii! Szybko stracili dwa gole, ale w końcówce zaskoczyli Chorwację! [WIDEO]

Pierwszy mecz w drugiej kolejce fazy grupowej Euro 2024 dostarczył nam wielu emocji. Choć Albania przez sporą część meczu prowadziła z Chorwacją, po czym szybko straciła dwa gole, w doliczonym czasie zdołała uratować jeden punkt i strzeliła gola na wagę remisu 2:2!

Albania

Prowadzenie Albanii do przerwy

Po pierwszej kolejce fazy grupowej obie drużyny miały zerowy dorobek bramkowy. Choć wynik nieco przekłamywał obraz gry, Chorwaci przegrali 0:3 z Hiszpanią, natomiast Albańczycy po bardzo dobrym występie ostatecznie nie dali rady wyrównać w starciu z Włochami (1:2). Stawką tego meczu był więc pierwszy komplet punktów.

W początkowych fragmentach spotkania lepsze wrażenie sprawiali Albańczycy, czego konsekwencją była szybko strzelona bramka. W 11. minucie Jasir Asani celnie dośrodkował z prawego skrzydła, a najwyżej w polu karnym wyskoczył Qazim Laci, który strzałem głową pokonał bezradnie interweniującego Dominika Livakovicia.

Po straconym golu Chorwaci co prawda starali się prowadzić grę, ale to Albania była konkretniejsza w ofensywie. W trzecim kwadransie pierwszej części dogodne okazje do podwyższenia prowadzenia mieli jeszcze Kristjan Asllani i Rey Manaj, ale ostatecznie do przerwy wynik pozostał bez zmian.

Albania ratuje remis w końcówce

W drugiej połowie Chorwaci aktywniej zaczęli starania o wyrównanie. Już w 50. minucie Luka Sucic próbował zaskoczyć albańskiego bramkarza, ale w tym pojedynku skuteczniejszy był Thomas Strakosha. Przewaga brązowych medalistów mistrzostw świata rosła z minuty na minutę, a to co najważniejsze wydarzyło się w ostatnim kwadransie.

W 74. minucie wprowadzony kilka minut wcześniej Ante Budimir idealnie obsłużył wbiegającego w pole karne Andreja Kramarica, który strzałem zza obrońcy doprowadził do wyrównania. Wynik nie utrzymał się zbyt długo – już 120 sekund później po uderzeniu Mario Pasalica pechowo piłkę do własnej bramki skierował Klaus Gjasula.

Gdy wydawało się, że Chorwaci nie dadzą sobie wyrwać zwycięstwa, w piątej minucie doliczonego czasu gry Gjasula zrehabilitował się za gola samobójczego, pokonując z kilkunastu metrów Dominika Livakovica i dając Albanii jeden punkt!

Chorwacja – Albania 2:2
Gole: Kramarić 74′, Gjasula (sam.) 76′ – Laci 11′, Gjasula 90+5′
Żółte kartki: Ivusic – Hysaj, Daku, Gjasula
Wyjściowy skład Chorwacji: Livaković – Perisić, Gvardiol, Sutalo, Juranović – Kovacić, Brozović, Modrić – Kramarić, Petković, Majer
Wyjściowy skład Albanii: Strakosha – Mitaj, Ajeti, Djimsiti, Hysaj – Laci, Ramadani, Asllani – Bajrami, Manaj, Asani