HomePiłka nożnaDlaczego Puchar Króla to… “Puchar Króla”? Historia nazwy rozgrywek

Dlaczego Puchar Króla to… “Puchar Króla”? Historia nazwy rozgrywek

Źródło: RFEF

Aktualizacja:

We wtorkowy wieczór rozpoczną się zmagania w półfinałach Pucharu Króla, a na pierwszy rzut czeka nas hit – FC Barcelona zagra z Atletico Madryt. Skąd w ogóle wzięła się nazwa “Puchar Króla” (hisz. Copa del Rey) i jaka jest historia jej nadania? Aby się tego dowiedzieć, trzeba mocno się cofnąć w czasie.

Copa del Rey

Fot. RFEF

Historia nazwy “Puchar Króla”

Copa del Rey to najstarsze i najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie w Hiszpanii. Ich historia sięga początków XX wieku, kiedy to piłka nożna zaczęła zdobywać popularność na Półwyspie Iberyjskim. W 1902 roku, z okazji koronacji króla Alfonsa XIII, zorganizowano pierwszy turniej piłkarski, który miał uczcić to wydarzenie. Turniej ten, znany jako Concurso Madrid, stał się prekursorem dzisiejszego Pucharu Króla.

Początkowo rozgrywki te nosiły nazwę Copa de Su Majestad el Rey (Puchar Jego Królewskiej Mości). Jednak w 1931 roku, po proklamowaniu Drugiej Republiki Hiszpańskiej i obaleniu monarchii, nazwę zmieniono na Copa de la República (Puchar Republiki). Ten okres trwał do 1939 roku, kiedy to po zakończeniu wojny domowej i ustanowieniu dyktatury generała Franco, przywrócono monarchię i pierwotną nazwę turnieju. Od tego czasu rozgrywki znane są jako Copa del Rey.

Nazwa Puchar Króla odzwierciedla głębokie związki między hiszpańską piłką nożną a monarchią. Król Alfons XIII był wielkim entuzjastą sportu i patronował wielu inicjatywom sportowym w kraju. Jego wsparcie dla piłki nożnej przyczyniło się do popularyzacji tego sportu w Hiszpanii. Dzięki królewskiej protekcji, turniej zyskał na prestiżu i stał się wręcz wydarzeniem.

Format Pucharu Króla – od ligi do 116 zespołów

Puchar Króla przeszedł liczne modyfikacje formatu od swojego powstania w 1903 roku. Pierwsze edycje turnieju miały charakter ligowy, z udziałem zaledwie kilku drużyn, m.in. Madrid FC, Español i Athletic Club de Bilbao. W miarę upływu lat, wraz ze wzrostem liczby klubów piłkarskich w Hiszpanii, format rozgrywek ewoluował w kierunku systemu pucharowego z meczami eliminacyjnymi.

W początkowych dekadach XX wieku, liczba uczestniczących drużyn stopniowo rosła, a rozgrywki przybierały formę eliminacji bezpośrednich, często z meczami rewanżowymi. W okresie dyktatury generała Franco (1939-1975), turniej nosił nazwę Copa del Generalísimo, a jego format był modyfikowany w zależności od liczby zgłoszonych zespołów i decyzji organizatorów. Po przywróceniu monarchii w 1975 roku, turniej odzyskał nazwę Copa del Rey, a format rozgrywek nadal ulegał zmianom, dostosowując się do potrzeb klubów i kalendarza piłkarskiego.

Znacząca reforma formatu nastąpiła w sezonie 2019/2020, kiedy to wprowadzono system eliminacji w jednym meczu w większości rund, z wyjątkiem półfinałów, które rozgrywane są w formacie dwumeczu. Celem tej zmiany było zwiększenie atrakcyjności turnieju oraz umożliwienie mniejszym klubom rywalizacji z potentatami na własnym terenie. Obecnie w turnieju uczestniczy 116 drużyn.

Krótka historia trofeum za zwycięstwo w Pucharze Króla

Obecny projekt trofeum za triumf w Pucharze Króla został wprowadzony w 1976 roku, podczas pierwszej edycji turnieju pod panowaniem króla Juana Carlosa I. Jego prosty, elegancki design obejmuje dwie uchwyty, główny korpus oraz podstawę. Wykonane jest ze srebra, z wnętrzem pokrytym złotem najwyższej próby. Całość osadzona jest na drewnianej podstawie, a łączna waga trofeum wynosi około 17 kilogramów.

W 2015 roku, po wstąpieniu na tron króla Filipa VI, trofeum zostało zmienione, aby odzwierciedlić nowy herb monarchy. Nowy, zaprojektowany zgodnie z tradycją Casa Real i przy wsparciu Real Academia de la Historia, zastąpił poprzedni symbol na pucharze.

Najwięcej triumfów w historii Pucharu Króla

  • 31 – FC Barcelona
  • 24 – Athletic Bilbao
  • 20 – Real Madryt
  • 10 – Atletico Madryt
  • 8 – Valencia
  • 6 – Real Saragossa
  • 5 – Sevilla
  • 4 – Espanyol

Najwięcej goli w historii Pucharu Króla

  • 81 – Telmo Zarra (Athletic Bilbao | 1939-1957)
  • 70 – Jose Samitier (FC Barcelona, Real Madryt | 1919-1934)
  • 64 – Guillermo Gorostiza (Racing Ferrol, Athletic Bilbao, Valencia | 1928-1946)
  • 56 – Leo Messi (FC Barcelona | 2004-2021)
  • 55 – Edmundo Suarez (Valencia | 1939-1950)

Terminarz półfinałów Pucharu Króla w sezonie 2024/25

Kategorie:

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej ›

Co za niewypał transferowy Juventusu! “Niekończąca się męka”
Goncalo Feio w ogniu krytyki. Były reprezentant Polski stawia sprawę jasno
Szczęsny wybrał “11” najlepszych piłkarzy, z którymi grał! Są w niej dwaj Polacy!
Jose Mourinho wywołał burzę. Znany klub grozi pozwem!
Kylian Mbappe nie trenował z Realem. Powód może zaskoczyć!
Goncalo Feio ma duży problem. Grozi mu zawieszenie!
Barcelona podjęła decyzję w sprawie Roberta Lewandowskiego. Wszystko jasne!
Puszcza się doczekała. Wraca na stadion, ale nie wpuści kibiców gości
ŁKS Łódź ma nowego trenera! Będzie młodszy od swoich piłkarzy!
Zalewski miał pauzować tylko kilka dni. Włosi dementują