Mija pierwsza kadencja Cezarego Kuleszy
W tym roku miną cztery lata, odkąd Cezary Kulesza został nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. To, czy będzie dalej pełnił tę funkcję i zostanie wybrany na drugą kadencję, będzie zależało od wyborów, które odbędą się za kilka miesięcy.
Sama procedura głosowania nie różni się zbyt mocno od innych głosowań – wymagane jest po prostu uzyskanie większej liczby głosów. Ale jak dokładnie będzie ono wyglądało i czyje głosy będą brane pod uwagę?
Kto oddaje głosy w wyborach PZPN?
Każdy z kandydatów będzie otrzymywał głosy od 118 delegatów. W ich skład wchodzą:
- 16 wojewódzkich Związków Piłki Nożnej (60 delegatów),
- kluby PKO Ekstraklasy i Betclic 1. ligi (50 delegatów),
- Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej (3 delegatów)
- Stowarzyszenie Sędziów Piłki Nożnej w Polsce (1 delegat),
- Piłka Nożna Kobiet (2 delegatów),
- Futsal (2 delegatów).
Każdy z kandydatów planujących start w wyborach musi zgłosić swoją kandydaturę co najmniej 30 dni przed samą datą wyborów. Co więcej, konieczne jest udokumentowanie 15 głosów poparcia pochodzących od wyżej wymienionych podmiotów.
Nowy prezes PZPN może zostać wybrany już w trakcie pierwszej tury głosowania – potrzebne jest do tego uzyskanie bezwzględnej większości głosów. W przypadku remisu i drugiej tury, w niej do zwycięstwa wystarczy uzyskać większość głosów.
Kiedy odbędą się wybory na prezesa PZPN?
Na ten moment wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wybory odbędą się 14 sierpnia. Pod uwagę brany jest jeszcze drugi termin – 14 stycznia odbędzie się Zarząd PZPN, w trakcie którego głosowaniu poddana zostanie uchwała zakładającą również czerwcowy termin. Na 90% jednak będzie to połowa sierpnia.